logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Kousek sexy skautingu pro holky

Nemám páru, kde přesně se v posledních měsících rozjela ta masivní vlna šílenství kolem electro swingu. Všechny koncerty, všechny párty a večírky, na který je možný U Bulhara z tramvaje vidět předlouhý řady plakátů, se nesou v rytmech tohodle upgradovanýho hudebního žánru. Nic proti, on Parov Stelar je dobrej týpek! A je dobrej týpek už pěknejch pár let… zejména dobře se při poslechu jeho desek píšou odborný práce na přijímačky. I přesto ale není electro swing to jediný, co můžeme na svejch strojích naladit. Rytmický, trochu růžový a hlavně indie jsou písničky britskýho bojbendu, kterej si říká stylově Scouting for Girls.

Název skupiny je pochopitelně to první, co nás zaujme. Jakou může mít spojitost s bichlí Skauting for Boys od bratra B. P.? Jak může takovádle kapela se skautingem vůbec souviset? A proč to jsou proboha kluci? Kdyby bylo na mně, první věcí, kterou bych si vybavila, by byly emancipovaný junačky v batikovanejch trikách a pruhovanejch prstovejch podkolenkách napranejch v sandálech. Připouštím… možná jsem trochu předpojatá. Naštěstí se SFG skládá ze třech hipsterů – Roye, Grega a Petera. Skamarádili se jako děti v Cub Scouts neboli skautskejch mláďatech, navštěvovali spolu stejnou londýnskou základku a nakonec si společně koupili skutečný kytary, když už je znudilo Guitar Hero. Takže jop, spojitost se skautingem jako takovým je tady celkem jasná.

Proč si ale neříkaj nějak skautsky? Příroda, zvířátka, drsný věci… třeba Stopaři nebo Táborníci. Pravděpodobně proto, že nezpívaj o rozdělávání ohně, o sádrovejch odlitcích prasečích kopejtek ani o morseovce. Jestli někde něco zažehávaj, jsou to plamínky lásky v srdcích fanynek, a jestli vysílaj nějaký signály, rozhodně v nich nešifrují azimut. SFG zpívaj o tom, jak je jejich vysněná dívka krásná, jak jsou oni zmatený, jak z toho bolí srdce a mozek chce vyskočit z hlavy, protože milujou její zlozvyky. Ach! Musíme uznat, že kapela, která zpívá něco tak hluboce emotivního a srdceryvnýho, si prostě zaslouží důstojnej název. A především kdyby se jmenovali Scouting for Boys, jejich fanclub by se sestával jen ze 4% populace. Že by si to lidi pletli s legendárním veledílem, to by bylo to nejmenší…

Navzdory tomu, že SFG u nás pravděpodobně nepatří mezi kapely s nejprodávanějšími alby, v Británii populární jsou. Jejich dramatickej song s názvem „This Ain’t A Love Song“ anebo duchaplnej obsah písně „Summertime In The City“ jim zajistili na několik tejdnů čelní místa v hudebních žebříčcích. A kdopak by se tomu vlastně moh divit? Kluci hrajou písničky na lehkou notu. Průměrným popíkem ještě nikdo nic nezkazil a teď si navíc užívaj turné po království. Ovšem vedle ostatních indie kingů, jako jsou Arctic Monkeys, Block Party, Dead Cab for Cutie nebo The Kooks, malinko zanikaj a jsou tak spíš lokální záležitostí.

Tak jako tak se ale SFG poslouchat daj. Když jedete vlakem, pijete kafe a krajina se míhá za oknem. Když frčíte na kolečkovejch bruslích, a nebo když si hrajete na jednu epizodu z Gilmorek. Trojice britskejch skautů s kytarama v rukou asi nemá popularitu micinek z One Direction, ale zpívaj pro všechny skautky. Tak si je poslechněte a dejte jejich napufňanejm krajkovejm písničkám šanci.

Autor

Tlampa

Studentka a skautka se slabostí pro své přátele a dobré jídlo. Čerstvě vstoupila do druhého čtvrtstoletí svého života a miluje kapybary.

Latest posts by Tlampa (see all)

Komentáře

 • Drone

  Možná je to pouze můj osobní pohled ale…opravdu musí být ten článek psaný obecnou češtinou? Ten článek by měl stejnou výpovědní hodnotu i v češtině spisovné. Takhle mám pocit, že autorka se chce pouze zalíbit, natáhnout určitou část čtenářů. Možná správný cíl, ale rozhodně špatný prostředek (naopak volba názvu mi přijde velmi dobrá, ale to už je o subjektivním pocitu).
  Obsah článku nehodnotím, nejsem k tomu dostatečně vybaven. Od toho nechť jsou tu jiní.

  • An

   Mě se článek mnohem lépe čte tak, jak ho autorka napsala. Podle mě ho napsala tak, jak jí to bylo příjemné a všichni víme že tohle není stránka novinářů.

Další čtení:

 • Olbram Zoubek Last MinuteOlbram Zoubek Last Minute Nikdy dřív jsem nenavštívila žádnou výstavu soch, jméno Olbram Zoubek jsem znala jen z pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína v Praze a plakátů zvoucích na jeho výstavu. Přesto (nebo právě proto...
 • Vzdělávací kurz jako argentinská telenovelaVzdělávací kurz jako argentinská telenovela Kde se dají dohromady dva lidé, kteří by se jinak pravděpodobně nesetkali? Kde leží příčina vysokého procenta skautských párů z opačných konců republiky? Kde lze najít spřízněnou duši „snadno a ryc...
 • Kultura masekKultura masek Stojíme-li před úkolem definovat, co je to maska a jaký je její význam, není náš úkol o nic jednodušší, než kdybychom se pokoušeli definovat pojem kultury. Na první pohled nás ale zarazí skutečnost...