logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Babišovy sterilní rohlíky

Politická scéna se začíná uklidňovat, Bohuslav Sobotka pravděpodobně bude příštím premiérem. Jenže vyjednávání o vládě zdaleka nejsou u konce a to zejména proto, že vítězům voleb se do vlády nechce. Andrej Babiš, skutečný vítěz letošních voleb, nemá zapotřebí převzít přeplněnou agendu ministra.

Co ukázaly výsledky voleb? Současné pravicové strany ztratily velkou část podpory voličů. ODS bude muset projít velkou vnitřní proměnou, aby důvěru mohla získat zpátky. TOP 09 se nedokázala zbavit stínu nepopulární vlády Petra Nečase a zejména negativního vnímání Miroslava Kalouska jako ministra financí. Mnoho lidí hledalo alternativu, kterou nabízely nové strany. A nejvíce těchto voličů přesvědčil právě Babiš. Jak z levého, tak z pravého spektra. Tyto volby si totiž vůbec nehrály na levici a pravici. Úspěch slavil ten, kdo dokázal naslibovat frustrovaným a nerozhodnutým voličům hory doly.

Jedno velké království

Volby vyhrál člověk, který není politik z povolání. Získal největší zastoupení v poslanecké sněmovně. Získal křesla pro lidi, o kterých toho sám moc neví, takže si je pro jistotu všechny svázal kodexem pod pohrůžkou peněžních pokut, pokud by nehlasovali podle plánu strany.

Andrej Babiš je především podnikatel a na jeho vstup do politiky lze nahlížet jako na další z jeho podnikatelských plánů. Není nutné se bát, že bude krást z veřejných zakázek, nemá to zapotřebí. Za pozornost ale určitě bude stát vývoj zemědělské a hospodářské politiky pod Babišovým vlivem. Agrofert, který totiž Babiš vlastní, ovládá většinu vstupů i výstupů zdejšího zemědělství. Patří mu největší výrobci hnojiv a chemikálií. Zároveň ovládá zpracovatelský průmysl, ať už se jedná o produkci drůbeže, vajec či pečiva.

Když si člověk spojí dohromady vše, co již Babiš ovládá, a zároveň si uvědomí, k jakému typu informací a rozhodnutí by se mohl dostat jako například ministr financí, začíná vnímat, že nám mizí jakákoliv konkurence. Nejenom že vzniká zemědělský monopol kombinovaný v tomto případě s politickým vlivem. Andrej Babiš také vlastní velkou část zpravodajství. To už se dostáváme k informovanosti o jeho aktivitách. Tyto všechny kombinace vytváří nebezpečný a zejména nepřehledný prostor.

Překvapení a co bude dál?

Jak je vidět, frustrace z minulých let byla skutečná a tradiční strany dostaly na frak. Můžeme svým způsobem být rádi, že jsme nedopadli ještě hůř. Během voleb jsme byli na střediskové akci a když jsme společně sledovali stoupající procenta pro komunisty, měl jsem husí kůži. Ta u mě přetrvala vlastně už z předvolební kampaně, kdy mi byly nabízeny letáčky SPOZ a KSČM od mých vrstevníků. Nemohl jsem tomu přijít na kloub. Co jim to namluvili?

Zemanova strana naštěstí skutečně pohořela a vypadá to, že komunisti také mnoho nezmůžou. Znovu se tedy vracím k Andreji Babišovi. Rád bych věřil tomu, že skutečně přišel poctivě pracovat, ale nepřipravenost na reálné vítězství, která z jeho chování čiší, mě neuspokojuje. Člověk by si řekl, že jedna lekce Věcí Veřejných stačila, ale ono možná ne. Nyní nás možná čeká zkušenost s úplně novým politickým experimentem.

Autor

Opičák

Student mezinárodních teritoriálních studií se zájmem o bezpečnost a Asijská studia. Pokud zrovna netráví čas jako vedoucí vlčecího oddílu, tak (ne)tvoří hudbu, učí se čínsky a pije moc kávy. Nebo pracuje ve Mlejně.

Latest posts by Opičák (see all)

Komentáře

 • Lupen

  Zajímalo by mne, jak autor nahlíží na experimentování v rámci světa politiky. Jsou v jejím rámci experimenty principiálně legitimní? Pokud ano, kdo by měl být jejich konceptorem. Pokud ne, jak se vyrovnáme s tekutým bolehlavem nemožnosti vládnout a Bělohradského šťouchnutími?

  • Opicak

   Experiment samozrejme legitimni je, je casto nositelem posunu kupredu. Konceptorem muze byt kazdy, kdo dostane politickou moc a prostor k takovym krokum. Jenze politicke kroky by melo by mozno byt nahlizet pres ciste sklo, ne hustou mlhu. Nerikam, ze presne tohle nas ceka a ani nerikam, ze tu neco takoveho nikdy nebylo, ale nyni se do politickeho prostoru dostava postava, jejiz kroky nelze citelne sledovat ani mimo politiku. Jak lze potom ocekavat jine chovani v politice?

Další čtení:

 • Junák v horizontu dekády (skoro)Junák v horizontu dekády (skoro) Rok a půl snažení, tucty odborníků, spousta konzultantů, výzkumů a pětičlenný tým na Ústředí. To vše by se mělo odrážet v nové strategii Junáka, která by měla udávat směr organizace do dalších let....
 • Prezident soběPrezident sobě Miloš Zeman dnes všechny občany České republiky poctil svým vánočním poselstvím ze zámku v Lánech. Touto poetickou tradicí, která vychází z křesťanských zvyků slavení Vánoc, navázal na dřívější pre...
 • Placené činovnictví – mezi utopií a ústupkem z ideálů?Placené činovnictví – mezi utopií a ústupkem z ideálů? Rovering, činovnictví a kapitalismus. Jde to dohromady? Nedávno jsem si kladl otázku, co je tou neviditelnou silou, která způsobuje odliv činovnických kapacit v roverském věku z vedení oddílů. Neb...