logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Pod maskou a kápí

Představte si, že vstanete, uvaříte si kávu a při jejím pití už začnete míchat silikonovou barvu. Když dosnídáte, obléknete se, veškerou odhalenou kůži zabarvíte silikonovou barvou, nasadíte své lekku*, popadnete svůj světelný meč a… prostě vyrazíte.

Cosplay – zkrácený výraz costume play – označuje činnost nebo performanci, při níž účastníci nosí kostýmy postav z (často fiktivních) děl. Neoznačuje však nošení kostýmu u příležitosti Halloweenu, LARPů a podobných událostí, ačkoliv jedna z nejširších definic cosplaye říká, že cosplay je jakékoliv nošení kostýmu mimo jeviště. Historie cosplaye sahá daleko do minulosti, první cosplay v dnešním slova smyslu se začal objevovat okolo šedesátých let na amerických setkáních fanoušků sci-fi a fantasy.

Někteří lidé nemohou pochopit, proč by se někdo chtěl obléct jako postava z počítačové hry, komiksu, nebo filmu, a média často popisují cosplayery jako spíše prazvláštní individua. Co tedy vede cosplayery k tomu, aby investovali nemalé množství času a peněz do výroby kvalitního kostýmu?

Nejdříve se ale podívejme na to, co cosplay není. Jak už jsme si řekli, cosplay není nošení halloweenských kostýmů, stejně jako to není nošení kostýmů pro potřeby LARPů (live action role playing). Cosplay není ani nošení kostýmů pro potřeby rekonstrukcí známých bitev a podobně. Cosplay je tedy zejména nošení kostýmu pro osobní nadšení postavou a světem, ze kterého pochází, je to tedy jakási ultimátní fanouškovská činnost. S tím souvisí také další vlastnost, která cosplay určuje, a tu mnoho kostýmových organizací definuje jako filmovou kvalitu kostýmů. Cílem každého cosplayera je, aby byl jeho kostým pokud možno k nerozeznání od filmové, komiksové, nebo herní předlohy.

Proč se ale cosplay těší takové popularitě? V konečném důsledku – pomineme-li kreativní uspokojení z tvorby kostýmu a určitý statut, který kostým svému nositeli v rámci komunity dává – je cosplay cestou k naprostému splynutí s oblíbenou postavou. Lidé cosplayem netčení často přemýšlejí odkud se cosplayeři berou a jak to, že mají dost času a peněz na provoz takového nákladného koníčku. Tato otázka pálila mnohé natolik, že se doktorka Andrea Letamendi rozhodla provést mezi cosplayery průzkum, jehož výsledky prezentovala v roce 2012 na Comic Conu v New Yorku (záznam z panelu je možné vidět zde). Výsledky ukázaly, že drtivá většina cosplayerů (cca 80%) se neživí výrobou kostýmů profesionálně a že cosplayeři pochází z široké škály různých socioekonomických zázemí.

Nedílnou součástí života mnoha cosplayerů je však také možnost nějak zužitkovat svou zálibu ve sci-fi, fantasy nebo jiných žánrech. Star Wars kostýmové organizace po celém světě se stabilně zabývají charitativní činností, která zahrnuje například návštěvy na dětských odděleních nemocnic. Czech Garrison 501. Legie, tedy česká součást světové kostýmové organizace záporáků ze Star Wars, pak například spolupracuje na propagaci Star Wars se společností Hasbro, od které pak dostává hračky pro nemocnice a dětské domovy.

Cosplay tedy není jen prapodivný koníček, ale možnost dokonale se přiblížit oblíbeným hrdinům a kreativně zužitkovat své nadšení.

*) Lekku jsou takzvané „hlavové ocasy“, kterými se vyznačuje rasa twi‘leků ze světa Star Wars.

Autor

Ivo

Rádoby youtuber, věčný student a videografický nadšenec. Žije britskou a americkou populární kulturou, seriály, filmy, komiksy a novými technologiemi a médii.

Latest posts by Ivo (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Svět knihy 2014 otevírá bránySvět knihy 2014 otevírá brány Tradiční Mekka všech knihomolů, veletrh Svět knihy, otevře ve čtvrtek 15. května své brány a při pohledu na slevy téměř všech přítomných nakladatelství vaše peněženky jistě zapláčou. I když letos s...
  • Čelem k vlastní historiiČelem k vlastní historii Dějiny jsou svědky času, světlem pravdy, živou pamětí, učitelkou života a poslem minulosti. Historia vero testis temporum, lux veritatis, vita memoriae, magistra vitae, nuntia vetustatis. Nedávno...
  • Brněnský Street artBrněnský Street art Dnes se nebudeme zabývat tím, jestli je správné někomu počmárat fasádu. Necháme stranou sáhodlouhý výklad o všech formách a podobách streetartu. Přeskočíme úvahy o vandalech. Nebudeme se pohoršovat...