logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Mikulášský víkend

Je za námi jedna z nejdéle běžících celorepublikových akcí – Mikulášský víkend. Již tradičně jsme se první prosincový víkend sešli v Praze a měli možnost navštívit mozaiku akcí. V pátek večer vás buď mohla políbit múza nebo jste si mohli vychutnat Kompot. Sobota byla věnována semináři, kde se jako každý rok vystřídalo množství přednášejících z nejrůznějších oblastí jak skautského, tak i neskautského světa. Večer byl pak věnován bujaré zábavě na parketu. V neděli se poslední roky konala i filmová neděle. Myslím, že trošku doplácela na veselí předešlého večera, ale jinak jistě vhodné rozloučení s celým víkendem. Letos však byly filmy přesunuty na sobotu a v neděli nahrazeny procházkami, které však byly bohužel na poslední chvíli z technických důvodů a kvůli nemocným bezdomovcům zrušeny.

Vypadá to, že tahle mozaika by měla uspokojit i toho nejnáročnějšího skauta. Nabízí kulturu, trochu vzdělání, zábavu a příští rok snad i výlet. Co je ale, zdá se, nejdůležitější, to je možnost setkávání se. Mnohdy je to právě tenhle víkend, kdy se všichni můžeme opět po roce setkat a oprášit i vzdálená přátelství.

Myslím, že tahle akce má veliký potenciál, tak se podívejme, jak se povedla. Snažili jsme se pro vás zhodnotit tenhle víkend, a tak jsme poslepovali různé pohledy různých účastníků.

Perplex

Perplex není zatím součástí samotného víkendu, ale letos mu těsně předcházel a byl velmi inspirativní akcí.

Projít dveřmi, ukázat vstupenku, dostat za ni program, odložit bundu do šatny, pozdravit se se  všemi známými, usednout do sálu a jede se. Téma střídá téma – využití skautingu v životopise, program mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, jak na dlouhodobé hry, inspirativní okénko odboru Skauting pro všechny (SpV) anebo co člověku přinese opuštění osobní zóny komfortu – a než se člověk naděje, je tu přestávka. Čas popovídat si s dalšími známými a jsme v druhé druhá půlce. Stejně nadupané jako byla ta první – battle mezi Katlem a Matějem, zda mají kroje své právoplatné místo ve skautské činnosti, komunikace s rodiči a jak na ni, učení se pomocí metody E-U-R, jak se skautuje v USA a zamyšlení nad tábořením jako mocným symbolickým rámcem. Uf, to je nálož, večer stejně rychlý jako je tahle reportáž.

O čem píšu? Přeci o Perplexu – nejrychlejším večeru ve skautské historii.

Perplex nabízí inspiraci a místo k setkání pro pražské vedoucí oddílů. Celý večer se nese ve stylu „Pecha Kucha Night“**. Na jevišti se střídají mluvčí, kteří mají 8 minut a 20 vteřin na představení svého tématu – tj. 25 slidů, na každý 20 sekund. Pokud jste si někdy zkoušeli něco prezentovat, jistě si dovedete představit, že to není jednoduchý formát prezentace, ale mluvčí se s tím zvládli poprat celkem dobře. Perplex se konal již podruhé (poprvé na jaře letošního roku) a rozhodně neztrácí na síle – datum příštího ještě není známé, ale budete-li mít čas, nenechte si ho ujít.

 

Klára Škvorová — Kl

http://wiki.rvp.cz/Knihovna/1.Pedagogick%C3%BD_lexikon/E/E-U-R

**  https://cs.wikipedia.org/wiki/Pecha_Kucha

Autor

Frů-Frú

21 let. Studuje na UK biologii a vede skautky a rovery u 88. střediska Radost. Ve volném čase ráda putuje a posedává po kavárnách.

Latest posts by Frů-Frú (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Delegátem na Valném sněmu JunákaDelegátem na Valném sněmu Junáka O uplynulém víkendu proběhl XIV. Valný sněm Junáka v Litomyšli. Za účasti 476 delegátů, mnoha hostů a spousty pořadatelů se rozhodovalo o dalším směřování Junáka. Na programu projednávání bylo něko...
  • Extrémy v duchovním životěExtrémy v duchovním životě Relativismus vs. fanatismus. Krátké zamyšlení nad extrémy v našem duchovním životě a v prožívání skautingu. Začneme s jedním příběhem, o kterém si myslím, že není zas až tak originální, protože je...
  • Vánoční pohledy z dob minulýchVánoční pohledy z dob minulých První svobodné československé Vánoce se nesly v duchu velkých očekávání. Byly to Vánoce radosti a hrdosti z nově nabyté svobody. České země ale zažily ve 20. století spoustu zvratů. Dovolte mi, aby...