logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Skauting ve světě: Izrael

11 English

Dnešní rozhovor nám umožní nahlédnout pod pokličku skautingu v Izraeli. Jak u nich funguje oddílová činnost a jaké programy mají pro rovery? Nejen o tom jsme si povídali s Dorem Posnerem pracujícím na ústředí izraelských skautů.

 

Ahoj Dore! První otázka je jednoduchá. Povíš nám, jakou pozici zastáváš ve své organizaci? Co děláš?

Ahoj Kl. Na tvou první otázku mám snadnou odpověď. Pracuji jako koordinátor na zahraničním odboru izraelských skautů. Jedná se o práci na plný úvazek – to znamená, že je to placená pozice. Koordinuji všechny výpravy našich skautů do zahraničí – zahraniční akce, tábory, semináře a mnoho dalšího. A také pomáhám skupinám, které ze zahraničí jezdí k nám. Snažíme se připravovat speciální programy pro skauty i neskauty z celého světa, kteří chtějí navštívit Izrael.

 

Co na práci pro skauty hodnotíš jako nejlepší?

To nejlepší na práci pro skauty je podle mne svoboda rozhodování a možnost udělat více než v “běžné” práci – mám spoustu možností k odstartování nových projektů. A to člověka dokáže pořádné motivovat.

 

Tomu naprosto rozumím. Zajímalo by mě teď, jak u vás funguje běžný skautský oddíl, abychom to mohli srovnat s našimi.

Možná se ti systém fungování našich oddílů bude zdát malinko odlišný od těch vašich. Nuže základní jednotkou v našem skautingu je družina. Každá družina má 5-15 stejně starých skautů s vedoucím, kterému je 16 let. Oddíl (“Gdud” – גדוד) je pak složen ze 3-5 družin a je veden vedoucím, kterému je 17 let.

Oddíly v jedné oblasti mají schůzky dvakrát týdně ve stejné dny (obvykle v úterý a v pátek) a dohromady tvoří kmen (“Shevet” – שבט) s vedením, které se skládá ze 2 mladších vedoucích (21-25 let) a jednoho staršího kmenového vedoucího (40-70 let). Izraelské kmeny obvykle mívají 100-1 000 skautů z jedné oblasti, kteří mají společný program – setkání, slavnosti, výlety a puťáky, tábory, atd.

Zároveň máme spoustu extra akcí v průběhu roku – během každého židovského svátku totiž skauti dělají něco výjimečného.

 

Určité podobnosti vidím, byť naši vedoucí musejí mít nejméně 18 let. Každopádně jsi mluvil o nějakých akcích v průběhu roku, které jsou navíc. Mohl bys k nim říct něco víc, abychom si to mohli lépe představit?

To bych určitě mohl. Těmi hlavními speciálními událostmi, které pořádáme, jsou:

  • Chanuka – každý rok na přelomu listopadu a prosince se roveři vydávají na čtyřdenní výlet do pouště. Je to úžasný zážitek a pokud jste nikdy nebyli v izraelské poušti, tak neváhejte a pojeďte s námi!
  • Pesach – během Pesachu, většinou je to březen nebo duben, zhruba 50 000 skautů v Izraeli vyráží putovat po různých místech. Jedna z tras se nazývá “Od moře k moři” a vede od Středozemního moře až ke Galilejskému jezeru (pozn. též moře Galilejské) a putování trvá 4 dny.
  • Letní tábory – každý červenec se koná 15 velkých táborů v izraelských lesích.

 

Když už jsi zmínil vaše tábory, mohl bys nám říct, jak vypadají a probíhají?

Každý region v Izraeli pořádá svůj vlastní letní tábor. Například – všichni skauti z Jeruzaléma jedou na společný letní tábor v červenci. Tábor trvá kolem 10 dní, ale mladší skauti jezdí na kratší dobu.

Na začátku se 2-3 dny staví – stavíme různé stavby a konstrukce a vsadím se, že jste nikdy nic podobného neviděli nikde jinde na světě! (viz. foto)

Když se dostaví tábořiště, vedoucí mají programy pro své družiny. Programy připravují zhruba měsíc před táborem, kdy se sejdou a chystají si aktivity, které mají na táboře proběhnout. Takže nakonec může každá družina mít program jiný.

Nespíme ve stanech, protože nemusíme – počasí je tak pěkné, že spíme pod širákem.

A na většině táborů máme rodiče, kteří dobrovolně pomáhají s vařením – na jednom táboře je 3 000-5 000 skautů, takže potřebujeme asi 10 kuchyní, které uvaří pro všechny.

 

To jsou tedy opravdu velká čísla. Je to pro mne trochu nepředstavitelné. Zeptám se teď obecně: máte v Izraeli více než jednu skautskou organizaci? Kolik skautů vlastně v Izraeli je?

V Izraeli máme 6 organizací. Hebrejských skautů je nejvíce, máme asi 80 000 členů. Arabští skauti mají 4 organizace a spolu s drúzskými skauty (další malá minorita v Izraeli) mají zhruba 20 000 členů.

 

Spolupracujete také s ostatními skautskými organizacemi?

Pořádáme pár společných akcí, někteří s námi jezdí na tábory. Ale tohle téma by samo vystačilo na další článek.

 

Dobrá. Třeba se k němu ještě někdy dostaneme. Jen mimochodem jsi zmínil, že máte i kategorii roverů. Nijak více jsi o ní ale nemluvil. Jak je to u vás s rovery?

V 18 se u nás nastupuje na vojnu k IDF (Israeli Defense Force), takže po dosažení 18. roku nemůžeš zůstat ve skautu (jako člen), ledaže pro ně pracuješ (jako zaměstnanec nebo dobrovolník). Tím pádem roverský věk je v Izraeli jen mezi 16. a 18. rokem. Máme spoustu programů speciálně pro rovery – puťáky (např. o Chanuce), kurzy, semináře, výlety do zahraničí atd. Neustále hledáme další akce a aktivity pro naše rovery ‒ hlavně v zahraničí.

 

Takže občanská povinnost nedovoluje být zároveň součástí armády a skautského hnutí. 
Jak se vlastně izraelská společnost dívá na skauting?

Skauting je tu velmi populární. V Tel-Avivu je každé třetí dítě ve skautu. Ovšem i přesto se setkáváme s problémy a horším přijetím skautingu – hlavně v oblastech s horším socioekonomickým zázemím. Připravujeme zvláštní programy pro imigranty, pro skauty z Etiopie, Ruska a dalších zemí, ze kterých se Židé přistěhovali do Izraele v posledních letech. Máme i opravdu dobré programy pro skauty se specifickými potřebami a každé léto (v srpnu) pořádáme velké semináře pro vedoucí oddílů s těmito dětmi. Pro věřící skauty a také pro vodní skauty máme speciální programy – snažíme se, aby byl skauting opravdu pro všechny. Dokonce máme jednu družinu ve vězení pro mládež.

 

Jsem opravdu ohromená, co všechno dokážete ve vašem programu obsáhnout. Máte pro všechny tyto projekty nějakou podporu od státu?

Ano, stát nás podporuje – hlavně naše větší projekty a programy. Taky oddíly jsou podporovány, především od obcí.

 

Na závěr našeho rozhovoru můžeš něco vzkázat našim čtenářům, pokud bys chtěl.

Děkuji. Tohoto prostoru rád využiji k malé agitaci. Hledáme družiny nebo oddíly z jiných zemí, které by se staly partnerskými skupinami pro naše družiny nebo oddíly. Moc rádi bychom vyslali naši skupinu, aby se zúčastnila vašeho tábora či akce, nebo aby skauti bydleli u hostitelských skautských rodin a měli šanci se navzájem poznat (vaši a naši skauti). A samozřejmě budeme moc rádi, když přijedete vy na naše akce! Můžete přijet na jakoukoli a i v případě, že pojedete do Izraele cestovat „na vlastní pěst“, vždycky můžete navštívit některou z našich akcí, máme přece pořád něco!

Pokud byste chtěli více informací, napište mi na: dor@zofim.org.il.

 

Díky moc za rozhovor, Dore!

 

Izraelští skauti jsou ve své zemi velmi populární. Dokonce natočili i televizní reklamu sami na sebe a zde se na ni můžete podívat: http://www.youtube.com/watch?v=u7eXGaOpBPQ&feature=youtu.be

 

Autor

Kl

Baví mě život a jsem jeho usilovnou studentkou. Ve volných chvílích studuji též andragogiku a personalistiku na FF UK a podílím se na spoustě projektů a akcí v Junáku – Gemini, Žirafa Střed, TMEL a tak podobně. Nejradši mám klidné dny, kdy si můžu zalézt s čajem a knížkou někam do koutku a nemusím nic řešit. A miluji podzim – jeho barevnost, vůni a náladovost.

Latest posts by Kl (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Jak to vidí rodiče…Jak to vidí rodiče… Před časem jsme vám přinesli dva odlišné pohledy na nás – skauty a skautky. Ptali jsme se kamarádů, kteří skauty nikdy nebyli, a pak naopak také členů našich oddílů, kteří jsou ve skautu už delší d...
  • Skauting ve světě: GuadeloupeSkauting ve světě: Guadeloupe Světové skautské hnutí má kolem 40 milionů členů. Kromě sedmi imunních států najdete skauty kdekoli. Třeba v Karibiku. I na dvojostrově ve tvaru motýla nebo plic (záleží, jak jste poetičtí), který ...
  • Svědectví o syrských uprchlících v TureckuSvědectví o syrských uprchlících v Turecku Ukrajinská situace je populární. Je akční, obklopená dramatickými fotografiemi a především – děje se právě teď. Junák rozesílá dopisy podpory a upozorňuje své členy, aby Ukrajině věnovali zvýšenou ...