logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Jakou masku nosíš ty?

Masky ve formě výrazů, postojů a stylu řeči dnes využívá profesionálně spousta lidí. Mezi ty nejprovařenější patří samozřejmě politici a obchodníci, ale třeba i moderátoři a herci. Aspoň tak to na první pohled vypadá. Skutečnost je ale taková, že masky používá každý z nás, ať už vědomě či nevědomě.

Abychom si ujasnili terminologii, je třeba definovat pár pojmů. Jako masku berme způsob, jakým na nás působí druhá osoba. Berme to tak, že naše mysl (mozek) není schopná vidět věci takové, jaké jsou, ale pouze vnímat jejich působení na sebe samou.
Kdo, proč a hlavně jak v první řadě používá masky, tedy vysílá vzorec chování, který přijímající mysl dekóduje požadovaným způsobem? Asi nejlepším příkladem mohou být politici. Nejlepším příkladem je v tom, že politika stojí hlavně na mluvení, a proto se zaměřují převážně na řeč. Doporučuji si pustit kteroukoliv politickou debatu bez zvuku. Pak jste bez nejmenších problémů schopni dostat se pod masku politiků. Co uvidíte? Nic. Respektive že to, co říkají, nemyslí vážně, že tomu ani sami nevěří. Například když se Michala Haška ptali, zda-li proběhla ona schůzka v Lánech (zaváhání, pohled do strany a až pak odpověď). Samozřejmě, některé věci se dají naučit či odnaučit, například Zemanovo gesto „Víte pane redaktore, myslím si o vás, že jste debil“. To, že si to v poslední prezidentské debatě v poslední chvíli uvědomil, mu zřejmě vyhrálo volby (když se podíváte na záznam, je vidět, jak už zvedá ruce, ale pak si to rozmyslí). Proč to ale lidé dělají? Odpověď je jednoduchá. Snaží se druhé do něčeho vmanipulovat, snaží se je přesvědčit, že mají pravdu, snaží se prodat svoji myšlenku.

Kdo ale komu co prodává? Odpověď je: každý každému. Když se ráno probudíte a své slečně v posteli řeknete, že je hezká, když jedete metrem a kamarádovi řeknete, že tenhle zevlák smrdí, že Írán je zlomyslná velmoc, která nás chce všechny vyhladit, že… Už tímhle článkem vám prodávám myšlenku, že každý den manipulujete s ostatními. Manipulace… V poslední době velmi zakázané slovo. Spousta lidí, zvláště profesionálních obchodníků, tvrdí, že pokud ovlivňujete člověka pro „jeho dobro“, není to manipulace. Ale to už je na každém. Každopádně každý je rád, když lidé okolo nebo když lidé v jeho sféře vlivu (lépe i sféře zájmu) sdílejí jeho myšlenku, a proto k tomu používají různé prostředky – masky.

Jak na to? Jednoduše. Prostě ukažte, že jste stejní jako oni (jako to dělá Zeman). Každý má nejradši sám sebe, vážně, ruku na srdce. Kdyby byl každý jako já, byl bych nejšťastnější. Když si tedy „obchodník“ umí nasadit masku „kupujícího“, tak ten se pak cítí dobře a koupí, ať už jde o cokoliv. Proč? Podle neurovědy za to mohou zrcadlové neurony. Ty vysílají pozitivní signál, když se druhá osoba chová stejně jako my. Nejlépe je to pak pozorovatelné u zamilovaných lidí, když sedí proti sobě u stolu. Zrcadlově kopírují pohyb toho druhého. Pozorujte někdy lidi v kavárně (super, pokud chcete poznat, co k vám cítí druhá osoba).
Technik je spousta, mohli bychom se pozastavit nad tím, proč soustředit pozornost na pravé oko přijímající osoby či jaká gesta jsou manipulativní a jaká slova nikdy (ne)používat, ale vrátím se k původnímu tématu. Komu člověk nejvíce – každý den – každou hodinu něco prodává, komu se snaží něco vnutit? Sobě. A před sebou samým se snaží si věci ospravedlnit. Je to ten vnitřní Hlásek, se kterým vedeme dialog a snažíme se mu vnutit myšlenku, že jsme to udělali správně. Proč jsi se na to pořádně nenaučil? Proč jsi to zase odložil? Proč jsi tenhle článek napsal 10 dní po uzávěrce?

Dle mého, přílišné naslouchání tomuto Hlásku pak vede ke spoustě problémů, protože ten Hlásek nikdy nebude spokojený a bude nás nutit chovat se jinak, než bychom chtěli. Nutí nás ukrývat se pod maskou, kterou si nasadíme, abychom před světem vypadali lépe, než se cítíme. Neposlouchejte ho tedy, lidi jdou za silným názorem… a stejně i ON.

Autor

Bowman

V civilním životě studuje PhD na ČVUT, podniká a cestuje. Dvakrát studijně pobýval v zahraničí, v Mexiku a v Indonésii. Rád chodí po horách a sportuje. Co se týče sportu, tak hraje Ultimate Frisbee a x let dělá kung-fu, kde x je číslo větší než 8. Ve skautu se již několik let stará o ty nejstarší, o rovery.

Latest posts by Bowman (see all)

Komentáře

 • Drone

  Připadá mi, že ke konci článku se autor zapletl:
  Pokud sami sobě něco namlouváme, pak právě ten vnitřní hlas je to, co je v nás zakořeněno, naše osobnost. To co si namlouváme rozumem je pak součástí masky pro sebe sama. Přestaneme-li poslouchat svůj vnitřní hlas, nezbavujeme se masky a nejdeme ke svému jádru, naopak se přetváříme ve vlastní masku. Ze článku potom vyplývá, že člověk má jednodušší život právě když neposlouchá svoji osobnost ale podřizuje se vlastním lžím. Sice je to pravda, ale pak by každý člověk ztrácel svoji podstatu…
  To, co nás nutí ukrývat se pod maskou je rozum, ne naše přirozená osobnost. Ta se naopak chce projevit v celé své šíři (srovnej např. s Id, Egem a Superegem S. Freuda). Rozumem po sobě chceme (nebo rozum po nás chce) skrývat svoji osobnost.

  Ze článku tedy nakonec vyplývá, že jej nepsal autor, ale jeho vlastní maska…

Další čtení:

 • Rovere, sám řiď svůj člunRovere, sám řiď svůj člun Skauting nás v našich dětských letech vychovával - učil nás prakticky i teoreticky a zlepšoval nás ve všech směrech. Skauting nás učil být součástí společenství a pomáhat bližním. Učil nás  hledat ...
 • Extrémy v duchovním životěExtrémy v duchovním životě Relativismus vs. fanatismus. Krátké zamyšlení nad extrémy v našem duchovním životě a v prožívání skautingu. Začneme s jedním příběhem, o kterém si myslím, že není zas až tak originální, protože je...
 • Patroni roverů a skautůPatroni roverů a skautů Jsou lidé, kteří se těší zvláštní pozornosti skautů na celém světě. Nemají splněno nejvíce odborek, nemají tři orlí pera ani vlčí tesáky. Nikdy nevedli oddíl ani družinu, nepoužívali Nový program a...