logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Ministerstva otevírají brány

Po několika měsících vlády Milošových odborníků se možná konečně dočkáme ministrů se skutečným mandátem. Ministerstva tedy opustí kovaní profesionálové, zocelení a vyškolení převážně tvrdými privatizačními boji. Kdo nastoupí na uvolněná křesla? Bude to 17 šťastlivců. A víme, že minimálně 6 z nich nebudou politici – tihle noví antipolitici totiž „makají“. Kdo že tedy jsou ty nové tváře? Na několik z nich se podíváme.

Následující článek není politicky korektní, ale to politické komentáře splňují jen velmi těžko. Nabízím Vám svůj pohled. Věřím, že mnozí nebudou souhlasit, a je to vlastně dobře. Každý má právo na svůj názor. Být skautem znamená být aktivním občanem. A politika do života aktivního občana patří.

Ministerstvo kultury

Ministerstvo kultutry, lidově řečeno, „schytali“ lidovci. Proč to není zrovna největší výhra? Tento úřad hospodaří s velmi malými finančními prostředky (cca 10 mld.) a navíc zodpovídá za aktivitu velmi nevyzpytatelné umělecké obce. Ministerstvo tak nabízí spoustu potenciálních problémů a politické zisky jsou takřka nulové. Je také zodpovědné, za vydávání mnoha položek a peněz z církevních restitucí. I proto se o něj nikdo zrovna nehlásí. Lidovecký kandidát na tento post je Daniel Herman. Bezpochyby velká osobnost, která už dokázala, že si do svojí práce nenechá moc zasahovat, a to se v této vládě může hodit. Jako bývalý ředitel ÚSTR má jistě i potřebné organizační schopnosti. Je otázkou, zda skutečně má koncepci dalšího rozvoje svého resortu nebo bude pouhým podpůrným orgánem pro předsedu Bělobrádka. Hlas ve vládě je pro lidovce jistě dobrý, ale až se budou před volbami „skládat účty“, budou muset říct něco víc než: „Tohle ministerstvo na nás zbylo, protože ho nikdo nechtěl.“ Jinak jim to voliči spočítají.

Ministerstvo obrany

Ježíšek byl letos velmi štědrý, ale jedné mé prosbě nevyhověl. Nechtěl jsem na ministerstvo obrany bílého rytíře, jenž vymete odporné a špinavé zakázky a bude šetřit na resortu, na kterém se šetřit nemá. Přesně tím je ale Martin Stropnický z hnutí ANO. Je to člověk, jenž nemá k obraně státu a armádě žádný vztah. Odsoudil se vlastními slovy: „Ministr obrany musí mír vyjednat a ne vystřílet.“ Od čeho tedy máme ministra zahraničí? Armáda tu je pro případ, že diplomacie selže. Celý svět je prý dnes vázán smlouvami, které brání vypuknutí další velké války. Podobné smlouvy ovšem platily i před 2. světovou válkou. V roce 1920 jsme také věřili, že armádu nepotřebujeme.

Všichni jsou přesvědčeni, že na ministerstvu obrany ušetří stát velké miliardy. Když jsme vstupovali do NATO, tak jsme klečeli na kolenou a přísahali, že budeme dávat na armádu 2% HDP. V roce 2011 naše výdaje činily pouze 1,08% a výhledově budou stále klesat. Martin Stropnický chce ale šetřit, protože šetřit se musí. Věří, že zeštíhlí administrativu, a jako správný otevřený politik chce vnést světlo i do starých zakázek. Z jeho slov o zpřístupnění materiálů a otevřenosti mám pocit, že by klidně předal novinářům i materiály kontrarozvědky. Chce také omezit publikační činnost, rušit vojenské újezdy a rozprodávat nepotřebný majetek. To je přesně to, co je nyní třeba. Vždyť přeci není potřeba nakoupit kvalitní vybavení a podpořit naše profesionály! K čemu je člověk, který přišel na toto ministerstvo šetřit a kontrolovat? Potřebujeme někoho, kdo bude za armádu bojovat na poli politickém, a nevěřím, že to bude případ herce Stropnického. Vyvstávají zde také otázky jeho kvalifikace. S armádním generálem Jiřím Šedivým jako poradcem měl rozhodně šťastnou ruku. Snad mu vydrží. Na konec ale položím otázku: „Je role prince a rytíře v pohádkách opravdu dostatečná kvalifikace na post ministra obrany?“

Ministerstvo životního prostředí

A do třetice hnutí ANO. Ministrem životního prostředí se má stát Richard Brabec. Co prozrazuje minulost tohoto muže, který má jistě s životním prostředím velké zkušenosti? V letech 1991–1997 byl členem ODS. Po sporech uvnitř ODS na konci 90. let přešel do nové Unie svobody. Pracoval jako vedoucí odboru financování společnosti UNIPETROL, a.s., byl finančním ředitelem společnosti SPOLANA, a.s. a v letech 2005–2011 zastával pozici generálního ředitele Lovochemie, a.s. V současné době je členem představenstva Svazu chemického průmyslu.
Otázka je jasná. Má člověk této profesní minulosti skutečně zájem o ochranu životního prostředí? Všichni asi cítíme, že to není správná volba. Kdo se ale ozve proti?
Samozřejmě ekologické organizace. Ty bohužel udělaly v minulosti stejnou chybu, jako několik větších médií při prezidentské volbě. Vždy se vyjadřovali příliš jednostranně a brojily automaticky proti všemu, co vzešlo z druhého tábora. A teď, když mají naprostou pravdu, už je skoro nikdo neposlouchá. Hezky to vyjádřil ministr životního prostředí v demisi Tomáš Podivínský: „To, že jsou ekologové zděšení, patří ke koloritu, ze mě také byli zděšení.“ Držme tedy přírodě palce. Ať si to s námi jednou nevyřídí… Mimochodem, neviděl někdo tuhle zimu sníh?

Ministr pro legislativní radu vlády, lidská práva a rovné příležitosti…

.. má být Jiří Dienstsbier. Ministerské křeslo jako odměna pro věrného stoupence Bohuslava Sobotky. Stejně jako předseda KDU-ČSL je to vlastně ministr bez portfeje. Pavel Bělobrádek se ovšem nechystá odejít v květnu do Bruselu. Je opravdu nutné vytvářet ministerský post na 5 měsíců? Je v 17členné radě skutečně tak podstatný jeden hlas pro ČSSD navíc? Nebo se tím snad kompenzuje ministerské křeslo navíc pro lidovce? Důvod tu zřejmě bude, nechme se překvapit.

Zmínit by se dalo ještě mnohé (např. bývalý agent Státní Bezpečnosti jako kandidát na ministra financí), ale to by rozsahem vydalo na samostatnou knihu.

Ale abych jen nekritizoval, musím říci, že v návrhu nové vlády jsou jistě i schopní ministři. Bohuslav Sobotka je tvrďák, i když na to nevypadá. Neúspěšný stranický puč jeho pozici ještě posílil. Lubomír Zaorálek bude dobrým a důstojným ministrem zahraničí. Stejně tak věřím i Marianu Jurečkovi ve funkci ministra zemědělství a Heleně Válkové jakožto ministryni spravedlnosti. Své práce se asi dobře zhostí i Věra Jourová v oblasti místního rozvoje. Strany již svoji práci odvedly a teď uvidíme, jakým způsobem s tímto rozestavením zamíchá prezident. A jak ho známe, tak to určitě zkusí.

Autor

Dukát

Student historie a politologie na UK. Vůdce 20. oddílu Ginkgo z Českých Budějovic. Miluje historii, přírodu, armádu a všechny možné sporty.

Latest posts by Dukát (see all)

Komentáře

 • Ivo

 • Martin Černý

  S touhle fotkou bych se být Stropnickým bál, že mu tam půjdeš uklidit…:)

 • Majky

  Ad MK) MK není pro lidovce žádná cena útěchy, ale celkem klíčový resort kvůli církevním restitucím. Zároveň bych nesouhlasil s “nevyzpytatelnou uměleckou obcí”, problém české kultury je spíš nevyzpytatelná kulturní politika. Jmenování ředitelů kulturních institucí je pochybný. Zároveň pod MK spadají záležitost mediálních rad, což jsou zásadní záležitosti ačkoliv v nich nedochází k redistribuci velkých peněz a bylo by hezké depolitizovat. Zároveň bych z pozice Hermana v ÚSTRu nevyvozoval žádné závěry, protože jeho působení v ÚSTRu není výsledkem jeho organizačních schopností, ale politizace ÚSTRu – ředitelem ÚSTRu má být historik, ne politik.

  Ad MO) Hm, zkusil jsem se zamyslet, jestli mě napadne nějaká armádní zakázka, která nebyla cinklá nebo pochybná – Pandury? Gripeny? CZ805? Iveca? trenky pro generální štáb? CASA? Tak nic. Problémem MO není primárně nedostatek peněz, ale naprosto nekoncepční vývoj a předražené zakázky. Ohledně kvalifikace Stropnického bych to neviděl černě, byl ministr, velvyslanec, má manažerské zkušenosti. Chtít víc zavání snahou o nastolení další “vlády odborníků”.

  Ad M pro LP) Ministr pro lidská práva není další ministr bez portfeje, protože má vlastní agendu, jejíž vliv se vládě posílí, protože jí nebude zastupovat zmocněnec vlády pro lidská práva, ale ministr, který má samozřejmě větší pravomoci a možnosti.

  • Dukát

   Díky za postřehy! Jen tedy trochu doplním…

   MK je možná klíčový resort, co se týče církevních restitucí, ale je to v současné
   době opravdu výhra? Tohle téma nemůže opravdu velká část lidí přenést přes
   srdce. Bude to pod drobnohledem, takže budovat si na základě toho mocenskou
   pozici je takřka nemožné. Pochopitelně také dojde k chybám při rozhodování
   (provádí ho lidé a ne počítač). A v příštích několika volbách jim všechny
   tyhle chyby (i za Ministerstvo zemědělství) vmetou do tváře. Ne, rozhodně to
   není výhra.

   Ředitel tak velké organizace jako je ÚSTR (nějakých 120 podřízených) musí mít
   organizační schopnosti. A na Hermana mám od známých prostě dobré reference. A ředitelem ÚSTR musí být hlavně někdo, kdo
   ho uchrání před politickými zásahy – a o to se Herman snažil (z toho co můžu soudit).

   MO. Dnes je pochybná každá zakázka, o které někdo řekne, že je drahá. Ale stát
   si nemůže dovolit nakupovat ve výprodeji! Chtěl by někdo z nás, aby na
   operačním sále používali nůžky od Vietnamců? Já bych jako voják nechtěl střílet
   s puškou od Číňanů a náklaďáky brát z AAA auto. Jsou prostě věci, kde
   se šetřit nesmí a armáda je dle mého jedna z nich. Zároveň opravdu
   nepochybuji, že v některých zakázkách se kradlo a osobně si také nemyslím,
   že Pandur stojí stejně jako M1 Abrams. Dokud to budou dělat lidé,
   tak budou chybovat. Koncepce naší armády je problém, ale v zásadě je to orientace na elitní složky – a ty potřebují špičkové vybavení.

   S tou kvalifikací je to těžké. Zemanova vláda dovedla slovo „odborník“ opravdu
   slušně zdiskreditovat, a když se příště řekne odborník tak se všem vybaví tahle
   banda pekelníků. To ale neznamená, že tam odborníci být nemají.

   Od ministra obrany jako
   odbornost požaduji vztah k armádě. Jako ho měl Tvrdík, Lobkowicz, Barták
   nebo i ten Picek. Ten Stropnický nemá – on je duší diplomat a ne voják.

   A ten Dienstbier… legislativní rada vlády je sama o sobě dost velká práce aby
   ještě člověk stíhal starat se o lidská práva. Upřímně nevím co od toho čekat a
   jsem spíše skeptický. Stejně jako u toho Bělobrádka.

 • Mišák

  “…a bude šetřit na resortu, na kterém se šetřit nemá…”

  Na žádném resortu by se snad “nemělo šetřit” :). Ale na každém se šetřit musí, rozpočet není nafukovací… Máme ubrat peníze učitelům či hasičům, abychom mohli zaplatit více vojáků? Dle Tvé profilovky plně chápu, že hájíš úlohu Ministerstva obrany, já to ale vidím zcela opačně :). Stačí se podívat, kolik % HDP utrácejí mnohé státy na armádu, ačkoliv mnohdy selhávají základní funkce a služby státu…

  „Ministr obrany musí mír vyjednat a ne vystřílet.“ – buďme rádi, že v případě ohrožení bude chtít mír diplomaticky vyjednat (pro to má předpoklady) a že nebude muset být prolita krev jediného vojáka. Z Tvého vyjádření mi vyznívá přesný opak – aneb “hurá do boje!!!”

  S názorem na ministra životního prostředí nelze než plně souhlasit… jen doufám, že se budeme v tomto mýlit a pan ministr chemik pozitivně překvapí.

Další čtení:

 • Prezident soběPrezident sobě Miloš Zeman dnes všechny občany České republiky poctil svým vánočním poselstvím ze zámku v Lánech. Touto poetickou tradicí, která vychází z křesťanských zvyků slavení Vánoc, navázal na dřívější pre...
 • Skautské weby napříč internetemSkautské weby napříč internetem Web je komunikační prostředek, který nabízí oddílům, střediskům či kurzům unikátní možnost dát o sobě vědět a zároveň komunikovat se svými vlastními členy/účastníky, to všechno za naprosto zanedbat...
 • Náčelnictvo: požíráme sami sebeNáčelnictvo: požíráme sami sebe Co dělá Náčelnictvo? Kde se bere, kolik bere a kdo mu bere vítr z plachet? Skautská vize s kandidáty do vedení Náčelnictva Junáka slibovala předvolební debatu. Jenomže kde nejsou protikandidáti,...