logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Na internetu nikdo neví, že jsi pes

Internet je skvělý vynález. Umožňuje způsoby komunikace a distribuce informací dříve nemyslitelné. Umožňuje Roverground. Umožňuje nevídanou demokratizaci forem a disciplín od hudby a filmu až k vědeckému výzkumu. Krom toho, že internet zbořil hranice, které nám dříve mohly v komunikaci bránit, uvolnil také základní opěrné body, které k jejímu navázání slouží. Tím hlavním je identita uživatelů. Zatímco ve fyzickém světě je naše identita v zásadě rigidní vlastností, na internetu může být jakákoliv. Když to vyženeme do extrému, na internetu můžete klidně tvrdit, že jste tajný superagent, který je po nocích zároveň epickým kytaristou. Nebo jste to alespoň mohli tvrdit kdysi.

Identita vs. Soukromí

Svět se ale mění a svět internetu se mění ještě rychleji. Zatímco ještě před pár lety vystupovala valná většina uživatelů internetu pouze pod přezdívkami, dnes jsou virtuální identity pevně propojené s těmi skutečnými. Například komentáře už čím dál častěji pohání buď přímo Facebook, nebo platforma, která vyžaduje přihlášení, třeba přes Facebook (tak jako Disqus na webu Rovergroundu). Schválně si projděte své přátele na Facebooku a zjistěte, kolik z nich používá fiktivní jméno nebo nick. Na Twitteru či Google+ to bude asi stejný případ. Když jsem před lety vlastnil jeden z prvních smartphonů, symbianovou Nokii N73, a kdesi prohlásil, že by se mi fakt líbila aplikace, se kterou bych mohl sdílet fotografie na internet bezprostředně po vyfocení, odezvou bylo zděšení. „Jsi se zbláznil, kam by se pak podělo jakékoliv soukromí?“ Dnes je něco takového úplně normální a zdaleka nejen to. Skrze Facebook, Instagram, Youtube, Snapchat, nebo Vine lidé smazávají hranici mezi prostorem virtuálním a soukromým.

Teď samozřejmě nechci říct, že by tento trend znemožňoval vytvoření vyfabulovaných identit. Právě naopak. Virtuální prostor se stává jevištěm pro propagaci sebe sama. Jeden z populárních internetových memů říkal: „Podle vašich oursquare check-inů navštěvujete luxusní restaurace, útulné kavárny, filmové premiéry a noblesní akce pouze pro zvané. Ve skutečnosti většinu času sedíte v teplácích u počítače“. Tento vtip přesně ukazuje, jaké druhy fabulace identity jsou na internetu nejčastější. Krom identit naprosto vyfabulovaných, známých zejména z případů podvodníků snažících se vylákat své oběti, nebo z propagace politických stran (viz případ ze Slovenska), dominují identity přikrášlené. Jednoduše nikdo na Instagram nefotí svou snídani v podobě jogurtu snědeného ve stoje. A tak, aniž by to byl náš úmysl, je náš obrázek na síti zkreslený.

Jak skutečná je virtuální identita?

Nabízí se ale otázka ještě záludnější: je virtuální identita nějak falešná? Nebo už hraje v našem životě tak významnou roli, že je skutečnější než naše identita ve světě fyzickém? Rozhodně asi nemůžeme zajít tak daleko, abychom mohli úspěšně tvrdit něco takového, pravdou ale je, že naše virtuální identita už dávno není jen nějakou falší. Pokud používáte, dejme tomu, Google účet a skrze něj Drive, Youtube, Gmail, Groups a G+, tak je zrušení účtu a založení nového srovnatelné se vstupem do programu na ochranu svědků. Viděl jsem dokonce případ hijacku, tedy násilného převzetí takového účtu. Bylo to, jako by jeho majiteli někdo ukradl všechny doklady, včetně rodného listu.

Virtuální identita je tedy virtuální čistě ve smyslu fungování v kyberprostoru, nikoliv však ve smyslu jakési neexistence. Naše virtuální identita se postupně proměňuje z anonymní roušky, jakou byla kdysi, v naprosto platný obraz osobnosti, jakým je dnes, a jsem si jist, že její vývoj ještě zdaleka není u konce.

Bonus: Jak chránit svou virtuální identitu

V článku jsme si ukázali, že ztráta kontroly nad vlastní virtuální identitou může mít fatální následky. Jak se tedy proti takové věci bránit?

Účet na Google má široké možnosti ochrany a kontroly. Prvním prvkem, který by měl každý zvážit, je dvou kroková ochrana. Ta funguje tak, že v případe přihlášení z jiného než obvyklého počítače pošle Google sms zprávu s kódem pro ověření uživatele. Pro získání kódu lze použít i aplikaci Authenticator pro chytré telefony spárované s účtem nebo kartičku několika náhradních kódů, kterou si můžete při založení dvou krokového ověření vytisknout a která vás zachrání, když nebudete mít mobilní signál nebo baterku. Druhým důležitým prvkem jsou hesla pro aplikace. V nastavení zabezpečení účtu Google si můžete vygenerovat speciální hesla, která jsou úplně náhodná a slouží k zadání v různých aplikacích, aby uživatel nemusel zbytečně zadávat své osobní heslo. Posledním důležitým prvkem jsou upozornění, která si můžete nastavit, a Google vám tak dá vědět, pokud by došlo k podezřelým pokusům o přihlášení na váš účet nebo pokud by někdo systematicky vyhledával tak, aby o vás odhalil citlivé informace.

Na Facebooku můžete nastavit především dvou krokové ověření, které funguje stejně jako na Google. A kódy lze generovat i z mobilní aplikace Facebooku.

Autor

Ivo

Rádoby youtuber, věčný student a videografický nadšenec. Žije britskou a americkou populární kulturou, seriály, filmy, komiksy a novými technologiemi a médii.

Latest posts by Ivo (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Ondra Mikula alias Aid KidOndra Mikula alias Aid Kid Asi před pěti lety jsem si na Facebook napsala něco jako: „Chi chi chi… Jdu třídit 90 GB hudby, Ondra Mikula je prostě boží!“. Před těmi léty to sice ještě nebyla Ondrova vlastní autorská hudba, al...
  • Patroni roverů a skautůPatroni roverů a skautů Jsou lidé, kteří se těší zvláštní pozornosti skautů na celém světě. Nemají splněno nejvíce odborek, nemají tři orlí pera ani vlčí tesáky. Nikdy nevedli oddíl ani družinu, nepoužívali Nový program a...
  • Jakou masku nosíš ty?Jakou masku nosíš ty? Masky ve formě výrazů, postojů a stylu řeči dnes využívá profesionálně spousta lidí. Mezi ty nejprovařenější patří samozřejmě politici a obchodníci, ale třeba i moderátoři a herci. Aspoň tak to na ...