logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Vzdělávací kurz jako argentinská telenovela

Kde se dají dohromady dva lidé, kteří by se jinak pravděpodobně nesetkali? Kde leží příčina vysokého procenta skautských párů z opačných konců republiky? Kde lze najít spřízněnou duši „snadno a rychle“? Odkud si mimo znalostí můžeme přivézt i partnera? Dámy a pánové, vítejte na skautském vzdělávacím kurzu.

Důležité upozornění!

Všechny postavy a události v tomto článku jsou fiktivní. Jakákoliv podobnost se skutečnými událostmi či lidmi je čistě náhodná. Přesto věřím, že tu mnoho z vás najde svůj part.

Noc se pomalu mění v ráno. Jednou za čas se ozve kytara s nějakou pomalou klidnou písničkou. Nejvytrvalejší účastníci kurzu posedávají nebo polehávají kolem dohasínajícího ohně. Rozhlížím se po ostatních a najednou se naše oči setkají. Z druhé strany ke mně doletí lehký úsměv a oči té slečny se cudně sklopí k zemi. Zdálo by se, že je to konec, ale vzápětí opět zvedá hlavu a pohledem už neuhne. Hledíme si navzájem do očí a víme, že už to mezi námi nebude jako dřív…

Proč tolik z nás má, mělo nebo bude mít partnera ze vzdělávaček? V čem vězí ta tajemná chemie?

Na čekatelky nebo vůdcovky se obvykle sjedou lidé z různých stran republiky. Většinou se mezi sebou neznáte nebo znáte pár lidí, kteří přijedou ze stejného města nebo okresu. Pokud přijedete do skupiny, kde vás neznají, máte jedinečnou možnost začít znovu. Kolikrát za život se vám povede začít v nějakém kolektivu s úplně čistým listem? Je to jedinečná příležitost a vaše sebeprezentace dostává mnohem větší význam než jindy. Nasadíte masku, nebo se naopak budete chovat mnohem přirozeněji? Tak trochu od obojího.

Na první víkend přijíždí účastníci s maskou. Možná nevědomou, ale je tam. Většina se na prvním seznamovacím víkendu chová jako hraniční složka své osobnosti. Jsou tu dva extrémy a dělící linie rozhodně není jen genderová.
Buď jsme mnohem otevřenější než obvykle. Bavíme se s lidmi, které bychom normálně neposlouchali (ať už protože jsou z Prahy anebo protože volili Zemana), vstupujeme do diskuzí, i když jsme normálně tiché šedé myšky. Připouštíme, že pistáciová zmrzlina může být stejně tak dobrá jako vanilková (i když normálně bychom takového člověka poslali do léčebny). Prostě jsme vstřícnější.
A nebo jsme naopak mnohem vyhraněnější. Držíme se známých věcí mnohem úporněji, než bychom to dělali v domácím prostředí. Není jiná pravda než naše. Naše oddíly, města a sportovní kluby jsou nejlepší. Názory, o kterých občas sami uvažujeme, jsou najednou zavrženy, aby maska zůstala celistvá. A čokoládová je nej!
Holky zamlčují svoje přezdívky, protože jim přijdou trapně dětinské. Obvykle klidní kluci mají najednou testosteron vyšroubovaný až na půdu, protože bojují o vedoucí pozici v kolektivu.

Kurzy mají většinou velmi příjemné a neformální prostředí a snaží se tak svoje účastníky přimět k větší otevřenosti. Otevřenější skupina se totiž rychleji stmelí a bude schopná fungovat jako tým, do kterého je možno nalít velké množství informací. Seznamovací hry, budování důvěry a poznávání se tvoří úvodní fázi každého kurzu. Pro jeho úspěšné fungování je to nezbytné. Otevřenost v přístupu k ostatním je podporována i podvědomou představou, že se s ostatními účastníky potkám pouze na kurzu, a tudíž není potřeba něco příliš skrývat. Och, jak je lidská mysl naivní. S tím, jak kurz postupuje, svoji masku odkládáme a naše osobnost se vrací do střední polohy, která je pro nás nejpřirozenější.

Vztahy na kurzech nejčastěji vznikají ve dvou momentech…

Podlehneme prvnímu víkendu. Někdo nám padne do oka, prostě proto, že jeho sebeprezentace je nejlepší a imponuje nám. Je to nejhezčí holka, nejvyšší kluk, má nejlepší argumenty, hraje bezvadně na kytaru, zná dokonale Cimrmany nebo používá hlášky z Červeného trpaslíka. Tisíce důvodů a všechny veskrze individuální. Slavná láska na první pohled.
Druhý moment, kdy snadno přeskočí jiskra, je čas odkládání masek, čas, kdy se vracíme tzv. „do normálu“. Když se z velmi autoritativního kluka stává milý a příjemný společník a velmi komunikativní holka má už zase problém bavit se s každým na potkání. Ve velmi krátkém časovém úseku měníme zcela razantně své chování. To může působit jako opravdu velmi silný signál. „On je vlastně strašně milý a pozorný“… „Je na mě strašně milá, a když se tak koukám, je vlastně docela kočka.“ Někde ta jiskra přeskočí na obou stranách a máme další skautský pár. Někde je to jednostranné a z kurzu odjíždí šíleně zamilovaná osoba, po řadu následujících měsíců bloudící jako tělo bez duše.

Co dalšího působí, že to na kurzech tak jiskří?

Svoji roli hraje jistě i uzavřená společnost, ale důležitější faktor hledejme v obvyklých neoficiálních heslech kurzu jako: „spí se doma“, „den má 48 hodin“, „spěte rychle“ a podobně. Kurz je velmi intenzivní a doslova nabitý programem. Dochází ke „zhutnění“ času. Za jeden den stihneme zažít a prožít tolik událostí a přijmout tolik informací, že se to s běžným denním programem nedá srovnat. Žijeme mnohem více než jindy. Je to stejné jako při ohrožení života nebo v krizových situacích. Prostě najednou prožíváme jindy běžné věci mnohem intenzivněji. Křivka emocí lítá nahoru a dolů jako splašená. Jedna aktivita střídá druhou. Místo spánku se sedí u ohně nebo jen tak klábosí. Snažíme se u ničeho nechybět a všechno zažít. Jsme také mnohem vnímavější než obvykle, přesně z toho důvodu, abychom stihli všechno pojmout.

Další důvod leží právě ve zvýšené úrovni vnímání. Každý máme své signály, které často i podvědomě vysíláme. Svoje signály vysíláme pořád stejně, ale od ostatních je přijímáme mnohem citlivěji a hlouběji. Úsměv, pohled do očí, náhodný dotyk ruky, obyčejná zdvořilost, slovíčko s více významy. Vše se nám zdá najednou jasným signálem „mám o tebe zájem“. A kdo by netoužil po štěstí? Ve dvou jde přeci všechno snáz, tak proč svoji drahou polovičku nepřivézt společně s čekatelským nebo vůdcovským dekretem?

Pár slov závěrem…

Vzdělávací kurz je v oblasti vztahů jedinečným úkazem. Na prvním víkendu byste přísahali, že tu holku milujete a na táboře už vévodí vašemu srdci jiná. Kluk, který doma nesbalí ani spacák, je tady najednou obdivován od více holek, než si kdy dokázal představit. Tři kluci zakoukaní do jedné holky a všichni to o sobě navzájem vědí. Přesedávání u ohně, abyste seděli blíž ke své krásce. Vyznání schované ve skriptech z hospodaření. Pečlivé vybírání místa u stolu, jen abychom se během přání drželi za malíček s tím správným člověkem… A abych nezapomněl na tradiční figuru – kluk, který už dlouho přítelkyni má a v duchu se směje všem kolem, jaké to řeší problémy.

Tohle všechno jsem na kurzech viděl. Tohle jsou střípky, které jsme všichni na kurzu potkali – je to veliké svědectví, že přes všechny skautské ideály jsme pořád jenom lidé. Lidé hledající a chybující. Lidé toužící po obyčejném štěstí.

Nebylo mým cílem nijak znevažovat vztahy započaté na kurzech nebo napadat jejich hodnotu. Jsem názoru, že na kurzu můžete poznat ostatní lidi opravdu dobře. Snažil jsem se pouze rozebrat jeden velmi zajímavý fenomén, o jehož existenci všichni dobře víme. Navíc nevěřím, že by se našel člověk, který s podobným citovým vzplanutím nemá svou osobní zkušenost. Je to jedna z věcí, která dělá ze vzdělávacích kurzů jeden z nejzajímavějších skautských zážitků. Nikdo z nás asi nejel na kurz s cílem najít si partnera, ale jen málo z lidí odjíždělo s pocitem, že by se tam pro něj nenašel vhodný protějšek.

Autor

Dukát

Student historie a politologie na UK. Vůdce 20. oddílu Ginkgo z Českých Budějovic. Miluje historii, přírodu, armádu a všechny možné sporty.

Latest posts by Dukát (see all)

Komentáře

 • Dukát

 • Peggy

  “.. zná dokonale Cimrmany nebo používá hlášky z Červeného trpaslíka.” :D to mě opravdu pobavilo :))

  • Agi

   Uuuuuuuuuž se znáš s Peggym? :)

 • Pudil

  tak já k tomu můžu napsat jen jeden velkej smajlík, nicht wahr? :-D

  • Dukát

   No ty by jsi se možná mohl najít v osobě, která se všem směje co to řeší za problémy. :-)

  • Dukát

   No ty by jsi se možná mohl najít v osobě, která se všem směje, co to řeší za problémy. :-)

   • Pudil

    v mem pripade by ti tam chybela postava mirne olysaleho instruktora, ktery (nepopiram ze s lehkym pobavenim) shovivave preje vznikajicim parum uspech v boji s nelitostnymi statistikami :-)

 • Veve

  A co teprve plánování velkých akcí… to je teprve seznamovačka! :-D

  • Agi

   No s tím se dá plně souhlasit :D

 • Kateřina Emer Venclová

  Mou zkušeností nejověřenější seznamovací technikou (aspoň pro nás ne-úplně-atraktivní) je přivtírnout se k oddílu opačného pohlaví. Není nad to být jediná – a tedy nejkrásnější – holka ve dvacetikilometrovém okruhu. Úplně mě poděsilo, kolikrát se mi tohle nááááhodou poštěstilo. :))

 • Agi

  No konečně článek, který mě pobavil. A u kterého můžu říct, jo to sem zažil :D

Další čtení:

 • Kousek sexy skautingu pro holkyKousek sexy skautingu pro holky Nemám páru, kde přesně se v posledních měsících rozjela ta masivní vlna šílenství kolem electro swingu. Všechny koncerty, všechny párty a večírky, na který je možný U Bulhara z tramvaje vidět předl...
 • Rovering a ekonomika láskyRovering a ekonomika lásky Já miloval vás; láska, ještě, stále žije. V mojí duši nevyhasla zatím zcela. Ať vás však už víc netrápí; já nechci vás ničím rmoutit. Já miloval vás; tiše, beznadějně. To nejistota, to ž...
 • Proč nemáme ve středisku Nový program?Proč nemáme ve středisku Nový program? Junák se v minulých letech rozhodl pro oddíly zpracovat novou stezku. Mělo jít jak o revizi starých bodů, tak o přidávání nových, hlavně ale o zcela nový styl práce se samotnou stezkou. Existuje mn...