logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Skauting ve světě: Velká Británie

11 English

Zhruba před sto lety jsme se inspirovali ve Velké Británii, odkud jsme převzali skautské ideály, metody a poslání. I dnes bychom se mohli od Britů hodně naučit. Jak řeší britští skauti odliv členů v roverském věku? Proč se tolik zaměřují na motivaci? Jak docílili toho, že být skautem je v Británii „in“? To a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru se Zachem Caterem.

Jak ses stal skautem?

Bylo mi šest, když mi rodiče a kamarádi navrhli, abych se přidal k Beavers (britská vlčata, pozn. red.).

Jak Tě skauting změnil?

Od té doby jsem vyrůstal jako mnohem sebevědomější člověk. Dostal jsem takové příležitosti, které přicházejí jednou za život. Za to musím svým rodičům a kamarádům poděkovat.

Co děláš ve vašem středisku teď?

Jako nejstarší člen našeho Explorer Scout oddílu (14-18 let) často pomáhám organizovat program nebo probírám s našimi členy, co by chtěli dělat, a pak se pokouším jim to splnit.

Angažuješ se ve skautu i mimo středisko?

Ano, kromě našeho oddílu mám ještě funkce na místní i národní úrovni. Spolupracuji na rozvoji našeho kraje, který má asi 1600 obyvatel, jako Assistant District Commissioner. Starám se také o vedoucí v roverském věku, sám jsem jím byl po tři roky. Snažím se tyto členy inspirovat a motivovat, aby pomáhali s mladšími družinami a jednou se opravdu stali vedoucími.

Proč se zaměřujete právě na rovery?

Tito mladí lidé jsou budoucí vedení naší organizace. Proto má naše iniciativa Young Leader takový úspěch už přes jedenáct let.

A co děláš na národní úrovni?

Snažím se reprezentovat naši skautskou organizaci v British Youth Council (britská charita, která se snaží dovolit mladým lidem, aby se mohli věnovat svým zájmům). Kromě toho mám ještě pár drobných funkcí.

Jak vnímá skauty britská společnost?

V posledních deseti letech UK Scout Association hodně změnila image, což zvýšilo počet našich členů na rekordní úroveň – minulý rok to bylo 547 000 členů (Británie má 6x více obyvatel než ČR, zatímco skautů je jen v této organizaci 10x více než u nás, pozn. red.).

Jak přesně ta změna image probíhala?

Myslím, že Bear Grylls jako náčelník skautů hodně pomohl zlepšit pohled veřejnosti na skauty. Vyzdvihl, jak prospěšné je pro naše členy to, že získají tolik dovedností. Společnost jako celek vnímá tyto výsledky a velmi nás podporuje, když s ní přijdeme do styku.

Takže děti se k vám hrnou samy?

Skauting přitahuje spoustu lidí, jak je vidět podle našeho posledního sčítání, které ukazuje, že máme nejvíc členů, co jsme kdy měli. Jako mladí lidé ve všech zemích – každý má jiné zájmy, které se časem mění. Proto jsme jako organizace vytvořili různorodý program, abychom mohli zajišťovat co nejvíce těchto zájmů.

A má to úspěch?

Ano, poslední dobou jsme také zaznamenali velký nárůst v přibývání počtu členů od čtrnácti let výše. Je to hlavně díky našemu velmi úspěšnému projektu Young Leaders a zároveň díky zvláštním příležitostem, které těmto mladým lidem nabízíme.

Takže co tak běžně dělají britští skauti?

To se může hodně lišit. Hlavně proto, že UK Scout Association nabízí přes 200 aktivit od slaňování až po zorbing.

Jakým největším problémům musí skauting ve Velké Británii čelit?

Nemyslím, že by měl skauting u nás nějaké větší problémy, kromě některých těžkostí, se kterými zápasí každá organizace, která se věnuje dětem a mladým lidem. To zahrnuje třeba problém, jak udržet mladé členy. O to se snažíme pomocí různorodého programu a snahou o jejich zapojení do rozhodování o směřování organizace.

Velká Británie je kolébkou skautingu. Myslíš, že se vaše skautská organizace od svého založení hodně změnila?

Myslím, že UK Scout Association výrazně změnila svoji image hlavně v posledních deseti letech, aby se přizpůsobila modernímu dobrodružství, které poskytujeme. Zároveň ale, i když jsme měnili naši image, mám pocit, že základy skautingu, které nás formují, jsme si dokázali přesvědčivě zachovat.

Ve vašem skautském slibu je fráze „plnit povinnost k Bohu a Královně“. Nemají s tím ateističtí skauti problém?

Teď v říjnu jsme zavedli novou alternativu skautského slibu, která je k dispozici pro ateistické členy s okamžitou platností. Zároveň si stále uchováváme původní znění slibu, které obsahuje „povinnost k Bohu“.

A na co slibují ateisté?

Nový slib dovoluje našim členům použít místo povinnosti k Bohu slib, že budou „prosazovat skautské hodnoty“. S ohledem na tuto změnu jsme také změnili naše stanovy, aby se více hodily pro 21. století. To proběhlo na základě hromadné diskuze mezi našimi členy, díky které byly stanovy zmodernizovány, ale stále odrážejí Baden-Powellovy ideály.

A jak královna podporuje skauting?

Královská rodina už dlouho podporuje skauting, nejvíce skrze každoroční Queen Scout Award Parade ve Windsoru, kde vždy můžeme vidět alespoň jednoho člena královské rodiny.

Kdo tam byl naposledy?

Minulý rok tam byla královna Alžběta a Kate Middleton navzdory tomu, že byla v šestém měsíci těhotenství. Její účast byla pro všechny příjemným překvapením.

Jak funguje v Británii koedukace?

UK Scout Assiciation je smíšená od roku 1976. U příležitosti století skautingu bylo zavedeno pravidlo o povinném začleňování dívek. Teď máme přes 60 000 členek. Dívky navíc podle sčítání v roce 2011 přibývají rychleji než chlapci.

Jak vypadá váš kroj?

To záleží na věkové kategorii. Beavers (menší vlčata, pozn. red.) mají modré svetry, na které si mohou vystavit různé odznaky, stejně tak Cubs (vlčata, pozn. red.) se zelenými svetry.

A skauti?

Ti mají tmavě zelené košile. A moje věková kategorie – roveři – nosí barevné košile.

Co si o vašem kroji myslíš?

Myslím, že je to chytrá a užitečná věc pro formální příležitosti. Ukazuje nás jako jednotnou organizaci. Máme také iScout řadu oblečení, které je pro všední a neformální události, jako jsou tábory a výpravy. Od jejího uvedení na trh má velký úspěch.

Děkujeme za odpovědi! 

Autor

Laura

20 let, studentka Právnické fakulty UK, vedoucí skautek v pražském oddíle, zajímá se o umění, literaturu, historii, cizí jazyky a opice.

Latest posts by Laura (see all)

Komentáře

  • Laura

  • Pešl

    Jo, mít takového našeho Beara Gryllse, tak jsme asi zase vidět o poznání jinak.. Je svým způsobem trochu extrém, to se ví, ale pořád je to lepší extrém, než jakým jsou skauti ve filmech (hlavně amerických).
    T-mobile nám klidně svojí kampaní mohl prospět (a možná, že členů přišlo trochu víc), ale zase jsme za blbečky…

Další čtení:

  • Svědectví o syrských uprchlících v TureckuSvědectví o syrských uprchlících v Turecku Ukrajinská situace je populární. Je akční, obklopená dramatickými fotografiemi a především – děje se právě teď. Junák rozesílá dopisy podpory a upozorňuje své členy, aby Ukrajině věnovali zvýšenou ...
  • Jak se vidí…skautiJak se vidí…skauti Je tu druhý díl ankety a s ním pár odpovědí na to, jak se vidí sami skauti. Holky jsme nechali pořádně si rozmyslet, jak podle nich vypadá typický skaut. Na kluky jsme tu otázku vybalili tak nějak ...
  • Skauting ve světě: GuadeloupeSkauting ve světě: Guadeloupe Světové skautské hnutí má kolem 40 milionů členů. Kromě sedmi imunních států najdete skauty kdekoli. Třeba v Karibiku. I na dvojostrově ve tvaru motýla nebo plic (záleží, jak jste poetičtí), který ...