logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Na cestu

The very basic core of a man’s living spirit is his passion for adventure. The joy of life comes from our encounters with new experiences, and hence there is no greater joy than to have an endlessly changing horizon, for each day to have a new and different sun. ― Christopher McCandless

Nejprve vyjedete párkrát do nejbližších hor, pak přijdou na řadu další, odlehlejší místa. Myslíte si, že by to mohlo stačit, ale nemůžete prostě jinak. Něco tam venku vás láká. Objevovat, prozkoumávat, nechat se překvapit novými místy, lidmi… zážitky. Netrvá dlouho a vracíte se ze zemí, které většina rodinných známých nenajde na mapě, a jejich soustrastné pohledy svědčí o tom, že o vaší soudnosti přinejmenším pochybují. Přesto, anebo právě proto, nikdy nepřestanete. Je úplně jedno, jestli chcete strávit víkend touláním po českých horách, plánujete expedici do Kyrgyzstánu či je vaším cílem amazonský prales. Vydáváte se na „cestu“ po vlastní ose vstříc dobrodružství, zážitku, který vám jen tak leccos nevynahradí.

Nejsem a ani nemůžu být hlásnou troubou cestovatelských rad a pouček. Od toho tu jsou povolanější. Nabízím vám jen svou skromnou zkušenost, jak je vlastně snadné popadnout batoh a vyjít ze dveří. Tedy za předpokladu, že ten batoh máte plný a v hlavě máte alespoň mlhavou představu, jakže se to jmenuje ta země, kam letíte. Spontánnost je samozřejmě skvělá, ale na třítýdenní expedici do hor bych ji nedoporučoval. Každá země, každá akce má svá specifika, nicméně je spousta činností, co musíte udělat vždycky (třeba si vzít pas, protože tváří v tvář ukrajinským celníkům je zmínka o tom, že by Ukrajina už dávno měla být v EU, žalostně málo).

Když si každý rok (zhruba v zimě, někdy už raději v předstihu od léta) vybírám kam jet, beru v úvahu řadu věcí, které mi mohou pomoci v rozhodování. Vyprávění přátel, cestovatelská přednáška kdesi v zapadlé sokolovně či senzační tarif nových aerolinek, to vše může být spouštěčem cestovatelského nadšení a příprav na cestu. V ideálním případě nápad uchvátí vaše přátele a máte zaděláno na skupinku, ale ani nedostatek nadšení vašeho okolí vás nemusí zastavit. Najdou se tací, co rádi cestují na vlastní pěst nebo najdou spřízněnou duši v anonymních vodách internetu. Samozřejmě můžete vítězoslavně vytasit katalog cestovní kanceláře a vše je vyřešeno, zajištěno. Milá delegátka/průvodkyně vám řekne, kam máte jít, co máte jíst, co nemáte jíst, co máte fotit atd… Moment překvapení a vlastního objevování je pryč. Navíc zájezd s cestovkou může být několikanásobně dražší. Stvořit si vlastní itinerář cesty je věc tvůrčí svobody. Inspirovat se lze kdekoliv, ale teprve následné improvizace v „terénu“ dají vašemu dílku punc originality.

Základem všech prvotních úvah musí být doprava. Tvoří rámec celé akce, je alfou omegou budgetu. Cokoliv dalšího – ubytování (hostel/stan), jídlo, pojištění jsou levnější položky na seznamu. Obecně platí, že jakékoliv letenky/jízdenky je dobré kupovat s předstihem několika týdnů až měsíců. Existuje spousta šikovných webů, které vyhledávají zajímavé slevy na letenky, a není od věci je sledovat. Nemějte strach z nízkonákladových leteckých dopravců. Zkazky o tom, že někteří budou létat bez sedaček, tedy na „stojáka“ jako v tramvaji, se zatím nepotvrdily a statistika leteckých havárií je také veskrze příznivá.

Další důležitá a někdy i drahá položka je výbava. Dobré boty, spacák a batoh je trojice, se kterou strávíte většinu času, a přílišné šetření by se nemuselo vyplatit. Ptejte se u svých outdoorových specialistů.

Pojištění je samozřejmost, ale jeho výběr by měl odpovídat tomu, co skutečně potřebujete. Ano, má to malá písmenka, ale připojištění pro pobyt nad 4500 m. n. m. v Evropě opravdu nevyužijete. Na druhou stranu se dá na pojištění zapomenout a přežít, ale za ten risk to nestojí. Doslova. To samé se dá říct o lékárničce. Tuhle šikovnou věcičku, která vás vytáhne skoro z každé šlamastyky, není radno nechat doma. V závislosti na cíli vaší cesty se mohou objevit také otázky, jako jsou očkování, víza či aktuální bezpečností situace.

Myslím, že každý si dokáže zabalit batoh tak, jak mu to vyhovuje, umí si představit, co bude potřebovat a co jsou naopak zbytečnosti, které akorát zabírají místo a přidávají váhu. Každá příprava však (pokud nejste vlci samotáři) probíhá společně ve skupině. A tím nemyslím jen rozdělení nákupu jídla před cestou, ale zejména aktivní komunikaci o tom, proč do té a té země jedete, co určitě chcete vidět, jakou časovou dotaci plus mínus dáte na tu či onu oblast. Zní to banálně, ale určitě nechcete trávit svůj volný čas v cizí zemi hádáním. K menším názorovým střetům vždycky dojde, ale ty se dají s trochou tolerance snadno vyřešit.

Říká se, že Čechů je sto miliónů, neboť v zahraničí (a to ať jste kdekoliv) vždycky potkáte Čechy. Tak třeba někdy na shledanou.

Autor

Sigurd

Student práv, nadšený cestovatel a příležitostný fotograf. Rád běhá po horách, ale na cestách se nechá unést jak přírodní scenérií, tak pulsujícím velkoměstem. V minulosti navštívil např. Írán, Kyrgyzstán, USA.

Latest posts by Sigurd (see all)

Komentáře

  • Laura

    ..

Další čtení:

  • Výšlap na Ivančenu aneb sama mezi skautyVýšlap na Ivančenu aneb sama mezi skauty Můj přítel mi na naší první schůzce sdělil, že je skaut. Zděsila jsem se. Žádného skauta jsem do té doby neznala, jako ne-skaut jsem pouze věděla, že si dávají přezdívky, že vážou nějaké uzly a že ...
  • Guerrilla gardening – zahradník partyzánemGuerrilla gardening – zahradník partyzánem Jaro je v plném proudu, a tak jsme se rozhodli zkusit s našimi rovery tradiční jarní aktivitu – sázení. Pojali jsme ji ale poněkud netradičním způsobem. Guerrilla gardening (GG) neboli Partyzánské ...
  • Jak na táborový jídelníček?Jak na táborový jídelníček? Blíží se prázdniny a tedy i čas táborů. Střediska a oddíly pilně vymýšlejí táborové hry, zařizují různá povolení a řeší mnoho jiných organizačních věcí. Nedílnou součástí těchto příprav jsou i úkol...