logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Skautská bratrská pomoc Ukrajině – spasitelský komplex

Vrchní představitelé Junáka dne 20. února poslali jménem naší organizace dopis s nabídkou pomoci ukrajinským skautům. Obtěžoval se někdo domyslet tento čin do konce? Nebo to byl první nápad po vypnutí zpráv na televizi Nova? Opravdu se má Junák míchat do takto složité situace?

Tento článek je krátkým komentářem a předpokládám, že mnoho z vás s ním bude nesouhlasit – přesto si myslím, že byste jej měli dočíst do konce. Budu si, jako už tolikrát, hrát na ďáblova advokáta. Je to ale s dobrým úmyslem – je nutné přijmout i jiný úhel pohledu, abychom mohli věc promyslet opravdu do důsledků.

Co že se to stalo? Jak již bylo zmíněno výše, čelní představitelé naší skautské organizace poslali ve čtvrtek 20. února 2014 jménem Junáka dopis ukrajinské skautské organizaci, v němž hovořili o nabídce jakékoliv pomoci, které bude Junák schopen. Na první pohled jistě šlechetný čin. Všichni ukrajinští skauti jsou také zajisté umírnění liberálové pražského typu. Chodí po Náměstí Nezávislosti, ošetřují zraněné, rozdávají jídlo a vodu potřebným, hledají zatoulané psy a provádějí babičky skrz policejní kordony. Nikdo ze skautů by se jistě nepřipojil k té zlé vládě prezidenta Janukovyče nebo by dokonce nepracoval u policie či, nedej bože, v jednotkách Berkut. Skauti se přeci štítí násilí v jakékoliv formě.

Asi všichni musíme cítit, že píšu nesmysly.

Jak moc se liší váš názor od názoru vašeho souseda? Jak rozdílné pohledy najdete ve vlastní třídě nebo v ročníku?! Uvědomte si, jak moc se liší názory mezi jednotlivými skauty napříč celým Junákem a také jak moc se občas liší váš názor od názoru ústředí Junáka. Na Ukrajině je situace úplně stejná – i tam mají různí lidé různé názory. Rozdíl mezi západní a východní Ukrajinou je myšlenkově ještě mnohem větší, než je rozdíl mezi Prahou a zbytkem republiky.

Situace v ulicích Kyjeva je přinejmenším velmi nepřehledná. Komu vlastně nabízíme onu podporu? Víme, na jaké straně stojí tamní skautská organizace? Pokud nás požádají, pošleme jim zápalné lahve opatřené nálepkou „Skauting pro život“? Pokud pošleme peníze na „obvazy a léky“, nebudeme ve skutečnosti financovat štěpení státu a občanskou válku? Budeme jménem Nejvyšší Pravdy a Lásky kupovat zbraně a náboje? A co kdyby se zjistilo, že ukrajinská skautská organizace podporuje prezidenta Janukovyče? Chtělo by se vám pomáhat i v tomto případě? V ulicích Kyjeva na straně demonstrantů bojují i zločinci a příznivci neofašistických stran – budeme podporovat i je? Když někdo podá žalobu na Junák pro podporu teroristických skupin, budete mít připravenou obhajobu?

Je hezké a šlechetné nabízet „bratrskou pomoc“, ale, jak vyplývá i z historické zkušenosti, nemusí být „bratrská pomoc“ vždy nejšťastněji zvolenou cestou. V žádném případě nenabádám k zavírání očí před děním na Ukrajině a k předstírání, že se nic neděje.  Ale musíme se vyvarovat spasitelského komplexu – protože jsou na tomto světě situace, se kterými ani skaut nic neudělá.

Junák se nemá jako organizace míchat do politiky. Jasně se k tomu vyjádřil i Valný sněm Junáka v Kolíně v roce 2011. Usnesení o apolitičnosti Junáka se opakovaně porušuje a upřímně doufám, že se tím bude následující Valný sněm zabývat. Jsem ten poslední, kdo by vyřazoval naše členy z politiky – každý skaut a skautka musí být už ze své podstaty aktivním občanem – tedy musí být aktivní i v otázkách politických. Ale nikdo z nás by neměl takto jednat jménem celé organizace Junák.

Dopis ukrajinským skautům: http://bit.ly/CzechScoutLetterToUkraine

Usnesení  Kolínského sněmu: http://krizovatka.skaut.cz/organizace/ustredni-organy/valny-snem-junaka/valny-snem-junaka-2011/prijata-usneseni/

 

Názory autora se nemusejí shodovat s názory redakce.

Autor

Dukát

Student historie a politologie na UK. Vůdce 20. oddílu Ginkgo z Českých Budějovic. Miluje historii, přírodu, armádu a všechny možné sporty.

Latest posts by Dukát (see all)

Komentáře

 • Tlampa

 • Vojta Petr

  Ahoj,
  má-li tento článek zvyšovat návštěvnost, dokazovat svobodu slova nebo demonstrovat, že vám do toho vrcholné orgány Junáka nebudou kecat, pak blahopřeji, dobrá práce.
  Má-li článek vést k zamyšlení, pak se také povedlo – vážně. Dokonce jsem si Tě, Dukáte, trochu i progooglil – v souvislosti s textem Tvá fotka zde vypadá trochu nebezpečně :)

  Nicméně zábava stranou – vážně a silně nesouhlasím s tím, že co je uvedeno v článku.
  Je mi jasné, že rozdíl mezi tím, co si myslí skaut na východě a na západě Ukrajiny je dost rozdílný. Jeden chce třeba k EU, druhý třeba k Rusku. Ale, a tohle prostě nepřekousnu, furt jsou to skauti.
  A já věřím, že skauti ctí nějaký kodex, že mají zákon, slib, že se jím řídí, že jsou skauty protože se chovají jako skauti. Možná neroznáší všichni jídlo po náměstí, ale nevěřím, že vzali zápalné lahve či ostré náboje a šli do ulic. Fakt tomu nevěřím. Rozdíl mezi Prahou, ČB a Vsetínem je, ale věřím, že ani u vás a ani u Tlampy by jste ty lahve nepopadly.

  Pro mne je tenhle článek velkým zklamáním a za mne i plyvnutím do tváře všem ukrajinským skautům, které tady mezi řádky téměř osočuješ z něčeho, co skautské vážně není.

  Ok, buďte undergroundové médium, otvírejte otázky, které se nám, co jsme přímo na ústředí, třeba otvírat tak dobře a hladce nedaří. Ale soudnost, ta je potřeba pokaždé.

  Chápu, že potřebuje se k aktuální situaci vyjádřit, Teepek taky chtěl, ale jsme rád, že si to odpustil, než aby se pustil do něčeho obdobně praštěného. Navíc, teď jde o to zastavit násilí, ne politikařit, co kdo má udělat jinak. Zkuste raději vymyslet, jak Ukrajině pomoc (a aby nedošlo k mílce – pomoc od násilí, protože to je třeba a to je taky to, co každý soudný člověk z dopisu Ukrajinským skautům pochopil).

  Ahoj,
  Vojta, šéfredaktor Teepek.cz

  • Dukát

   V příspěvku poukazuji na to, že situace není
   černobílá. Na Ukrajině nebojuje Dobro proti Zlu, černí proti bílím, Losna proti
   Mažňákovi. Bojují tam lidé proti lidem.

   Nevěřím, že je někdo tak naivní, aby si myslel, že všichni skauti si tam myslí
   to samé. Ptám se: kterým skautům tam vlastně nabízíme pomoc? Rozhodně si nemyslím,
   že skauti jsou vedoucí silou během násilí v ulicích, ale velmi pochybuji,
   že bych jich tam pár nenašel. Řekneš, že jsou to jen pravděpodobně jen vyjímky,
   ale… Hypoteticky pošleme peníze a jak víme, že ten kdo má na starosti účet je
   nevybere a nekoupí za ně petrolej nebo náboje? Nevíme nic. Nemáme záruky –
   jediná záruka je členství ve skautské organizaci. Kolikrát každý z nás porušil
   Desatero nebo skautský zákon? Mockrát, nejde to spočítat. Kolikrát jsme se
   zachovali ne-skautsky? Viděl jsem tolik skautů s tolika odlišnými názory a
   tolika různými postoji a přístupy, že prostě nevěřím v univerzálního „vždy
   dobrého a správného“ skauta. Že je
   člověk členem skautské organizace není záruka, že je to dobrý člověk. Členové
   Junáka a zároveň komunisté zničili Junáka po roce 1948 i po roce 1968. Mnozí z nich
   se stali skauty i po revoluci. Věřil bys i jim? I na našem stromě je, bylo a bude spousta uhnilých jablek.

   Pointa přípěvku leží ale jinde – do tohohle se nemáme vměšovat. Nevidíme do
   toho a Junák není od toho, aby se k tomu vyjadřoval. Skauti a skautky
   můžou, ale nikdy ne Junák jako celek. Vadí mi, že nabízíme podporu a nevíme komu
   a že neplníme usnesení sněmu a opakovaně ho porušujeme.

   • Vojta Petr

    No jo, já porušuju skautský zákon taky.
    Ale to neznamená, že hážu Molotovovy koktejly.
    To už je jinej šálek čaje.

    Hypoteticky je tenhle svět už dávno v hajzlu, pokud budeme implicitně předpokládat, že když pošleme jako skauti jiné skautské organizaci peníze, někdo je zneužije na nákup nábojů.
    Je to jak se bát dát dítě do skauta, protože onehda támhle někde na severozápadě či kde dva skautští vedoucí znásilňovali děti. A taky si myslím, že to neplatí na celou organizaci. Ale ano – můžeš dítě do skauta dát a může se to stát. Ale ta pravděpodobnost?

    A vůbec – ty si vážně myslíš, že bychom někomu posílali zápalné lahve? Tys to z toho dopisu pochopil? Není ten dopis spíš ve stylu – jsme s vámi, bratři a sestry? A pokud pomoc – jídlo, léky. Oblečení. Kulomety sotva.

    A v neposlední řadě – chlape, co to tu povídáš o apolitičnosti? Tímhle slovem se zabije každý debata, takže pokud chceš, aby se diskutovalo, tak ho sem snad ani netahej :)

    Když uvidím postřeleného demokrata, ošetřím ho, stejně jako ošetřím postřeleného komunistu.

    A celý ten dopis není o podpoře té či oné straně, ale podpoře demokracie a Nejvyšší Pravdy a Lásky (ikdyž to tu bude vypadat pateticky).

    • Dukát

     Já implicitně nepředpokládám, že se peníze použijí na nákup nábojů, ale ptám se: promyslel někdo i tuhle možnost? Vážně pochybuji. A jaké můžou být důsledky?
     Posílání zápalných lahví samozřejmě nepředpokládám. Nečekal jsem že to někdo vezme doslova. Jde o to, že můžeme velmi snadno podpořit něco, co jsme neměli v plánu.

     Podpora jedné z “válčících” stran bude jen těžko apolitická. Takže to sem patří

     Dopis je adresován konkrétní organizaci s nabídkou pomoci. Kdyby to bylo jenom o podpoře NPaL a demokracie tak to vyjde pouze jako tiskové prohlášení. A ani jedna strana není čistě demokratická.

     • Vojta Petr

      Šle i Punťajs na to reagovali níže )nebo výše, nevím, jak se to tu bude řadit :)) a asi tedy nepotřebuji reagovat více za sebe.

      Jen dodám, že nikdo tam nemluvil o podpoře “jedné” válčící strany. V.

     • František Maša

      Já stále nechápu Tvoji argumentaci ohledně podpory určité strany. Jestli se má Junák profilovat jako organizace nepolitická, nevidím problém ve vyjádření podpory jiné nepolitické organizaci.

      Podporu nevyjadřujeme ukrajinské opozici nebo současné vládní moci, ale právě té nestrané organizaci. A jelikož nemáme nejmenší právo určovat ukrajinským skautům, jakým směrem se mají politicky orientovat (ta Tvoje apolitičnost Junáka), nemůžeme je tímto způsobem předem odsuzovat. :)

 • Opičák

  Ahoj,

  moje reakce bude mít podobný ráz jako Vojtova. Není od věci se nad krizí v Ukrajině zamýšlet a ukazovat jiné pohledy, ale čekal bych, že tenhle pohled přijde z jiné části společnosti a rozhodně bych nečekal, že se zveřejní na Rovergroundu, který prezentuje skautský pohled na svět.

  Konflikt v Ukrajině je Putinovou snahou o tvoření nového východoevropského bloku. Snahou skautingu by mělo být podporovat demokracii a dodržování lidských práv, což v tomto případě to znamená protestovat proti tomu, jakým způsobem Janukovyč s Putinovou podporou zakročil proti demonstrantům.

  To, že autor zpochybňuje postavení, které by Junák měl zastávat jako pevná skála, je dost šokující. Jsou chvíle, kdy si člověk musí vybrat, na které straně stojí a jaké hodnoty je ochoten bránit. Junák neexistuje ve společenském, ani politickém vákuu.

  Vůbec nejde o posílání zbraní. Může jít o posílání léků. Nebo prostě jenom o společenskou informovanost. Uf.

  • Dukát

   Situace není černobílá, není to Dobro proti Zlu. Co když budeme tvořit protestujícím pevnou hráz a pak se po té pevné hrázi vyšplhají k moci neofašisti? Bude to potom dobrý pocit? Brání opravdu rváči v ulicích opravdu stejné hodnoty jako my? A kdo vystřelil první? Byl to opravdu Janukovyč? Nevíme skoro nic a Junák se do toho nemá míchat – rozhodně ne jako organizace.

   • Mišák

    Já ten dopis vnímám čistě jen jako “milí bratři a sestry, myslíme na vás v těžkých časech”. Klasické dopisy “ze slušnosti”, které bychom mohli posílat čas od času do řady zemí Afriky či Blízkého Východu. Necítím z toho povinnosti, které by z toho pro Junák plynuly…

  • Plavec

   Ahoj,
   nedá mi to nereagovat – “Snahou skautingu by mělo být podporovat demokracii a dodržování lidských práv, což v tomto případě to znamená protestovat proti tomu, jakým způsobem Janukovyč s Putinovou podporou zakročil proti demonstrantům.”

   Za sebe bych rád doplnil i to, že některé akce demonstrantů také nebyly “v pořádku”. Jsem dalek tomu říci, že Janukovyčova vláda činí vše pro dodržování demokratických principů, ale nemyslím si, že druhá strana je svatá a měli bychom jí brát jako ty, kteří budou automaticky znamenat větší dodržování lidským práv a podporu demokratické Ukrajiny (třeba tím, že bychom je nekriticky podporovali).

   S dopisem VRJ nicméně souhlasím a plně ho podporuji. Myslím, že je vhodné, aby se Junák vyjadřoval v takovýchto situacích a pomocnou ruku nabízel.

   Mějte se!
   Plavec

 • Šle

  Nechápu jednu úplně základní věc. A to sice, kde kdo vzal, že se tím přikláníme na jakoukoli stranu? Kdyby se u nás začali na Václaváku zabíjet příznivci a odpůrci Zemana, sice vím jistě, komu bych fandila, ale nad žádným ztraceným životem bych se neradovala. Pro nikoho, ať už vyhrávajícího nebo prohrávajícího by to nebylo dobré, protože jakákoli válka a občanská zvláště nikdy není. Ať už mají Ukrajinští skauti jednotlivě jakýkoli názor na věc, jejich stát zažívá těžké časy. A v tu chvíli jim Junák píše, že o tom víme a že s nimi soucítíme. Apolitičnost to nijak neporušuje, vytahujete tohle důležité téma v podle mě úplně nesprávný moment.

  • Dukát

   Nabízíme pomoc konkrétní organizaci. Organizace je nějak řízena. O distribuci růžových gumiček do vlasů (nebo cokoliv jiného tam teoreticky pošleme) se bude nakonec starat jeden člověk nebo jeden orgán. A v rukou úzké skupiny lidí to může být velmi snadno zneužito. Situace je proklatě napjatá a nepřehledná a nevíme, kam se to nakonec dostane a k čemu to bude sloužit. Hypoteticky a hodně přehnaně: I když se pomoc zaměří na všechny bez rozdílu – Když bude dost obvazů, možná se bude bojovat o měsíc déle, protože se lidem dostane ošetření a budou se moct k boji vrátit.

   A jako už několikrát – velmi vítám vyjádření morální podpory trpícím lidem, ale vadí mi kdovíjaká pomoc nabízená kdovíkomu. O apolitičnosti u PunŤajse.

   • Punťajs

    Dukáte, na jedné straně napíšeš mraky argumentů, proč jim nepomáhat a pak to zakončíš, že máme být aktivní. Tak tomu nerozumím.

    To co píšeš, o tom, že taky díky pomoci můžou boje trvat déle… To by platilo, kdyby bojovali stroje a posílali jsme tam náhradní součástky. Ale na Ukrajině jsou živý lidi! Lidi, co mají tělo a duši. Doháje, o tom přece nejde mluvit takhle!

    A my nabízíme pomoct konkrétním lidem u kterých máme téměř jistotu, že zastávají nějaké hodnoty. Velmi pravděpodobně jsou jen obětí bojů. A i pokud by se část nějaké pomoci dostala někam špatně, tak hlavní je, že pomůže i těm obětem. samozřejmě člověk musí mít starost o to, kam se dostane, ale to mi přijde tak samozřejmé, že o tom v dané situace vážně nepotřebuju psát článek.

 • Punťajs

  Ahoj,

  zásadně s tímto článkem nesouhlasím. Autor předpokládá, že ukrajinští skauti nezastávají skautské hodnoty (porušit někdy skautský zákon != být radikál, zabíjet apod.) a proto jim nebudeme radši pomáhat?!

  A co ještě hůř, ohání se usnesením sněmu, které zásadně nepochopil. Doporučuji si jej přečíst (hlavně bod A). Tady nejde o soutěž politických stran (na kterou se apolitičnost vztahuje), ale na ochranu lidských práv (což je naše povinnost!).

  Přijde mi zcela jasné, že podpora, kterou nabízíme musí být v souladu se skautskými hodnotami,

  A nakonec bych připomenul, že nečinnost není neutrální postoj, ale může být i spoluúčastí na zlu/zločinu. Nebuďme lhostejní pod alibistickým závojem apolitičnosti!

  Punťajs

  • Dukát

   Ahoj,
   tady se asi úplně nechápeme…
   Nikdy jsem netvrdil, že ukrajinští skauti nezastávají skautské hodnoty. Jde o to, že katolíci zastávající totožné hodnoty se často potkali tváří tvář v první bitevní linii. A kterým z nich budeme tedy pomáhat?

   Ohledně Kolína:
   “Chápe apolitičnost Junáka především jako závazek Junáka nevměšovat se do soutěže politických stran” – pokud si vzpomínám tak na jedné straně barikády stojí proruská strana a protiruská na straně druhé. Je to politická soutěž – jen na barikádách s obuškem v ruce.
   a co bod C? “C. Považuje za vyloučené, aby se členové Junáka zapojovali do činnosti nebo propagovali či i jakkoliv jinak podporovali hnutí, směřující k potlačení práv a svobod člověka, nebo hlásající rasovou, etnickou, národnostní, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob.” Na obou stranách se takové skupiny vyskytují.

   Souhlasím, že naše (zatím hypotetická) podpora bude vyslána v dobré skautské víře, ale jak se použije tam? I obvazy jsou válečný materiál (humanitární pomoc OSN v Africe byla sice pro obyčejné lidi, ale často se jí zmocnili válčící klany).

   A nakonec citace z článku:
   “Jsem ten poslední, kdo by vyřazoval naše členy z politiky – každý skaut a skautka musí být už ze své podstaty aktivním občanem – tedy musí být aktivní i v otázkách politických. Ale nikdo z nás by neměl takto jednat jménem celé organizace Junák.”

   • Vojta Petr

    1) Ten dopis je vážně spíš vyjádření podpory, než nabídka, že se sebereme a pomůžeme jim stavět barikády.
    2) Ten dopis je pro mne stejně důležitý politický čin jako že Zaorálek řekl, že vyzývá k ukončení násilí.
    3) Budeme podporovat /a to především myšlenkami/ všechny skauty. Protože pokud jsou skauty nejen dle šátku, ale dle ideálů, pak sice každý chce vidět u moci někoho jiného, ale všichni považují tuhle radikální cestu za špatnou. Tomu prostě věřím.
    4) My jsme organizace. My ji tvoříme, my jsme si zvolili, kdo za nás bude veřejně. To ti asi vadí i fakt, že tam za nás jezdí ministři a snaží se zjednat mír. Ale tak zastupitelská demokracie funguje.
    5) Zpochybňuješ pomoc na té nejzákladnější úrovni. To můžeš zpochybnit, kam jdou peníze za Kapku či za PŠvA. Anebo – když Ti v oddíle někdo složí slib a v něm slíbí, že bude sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce a jednou si usmyslí, že musí pro Vyšší pravdu někoho obětovat – ti Ti nepřijde nebezpečné? Ty ho necháváš slibovat slib, v kterém je něco tak abstraktního, že to klidně člověk může pochopit špatně. Třeba terorista. A jediné, co nás jistí, že PaL pochopí jak má, je to, že prošel skautskou výchovou, že chápe ideály skautingu a že se k nim hlásí.

    • Dukát

     to už se zas jenom točíme dokola…
     1) vyjádření podpory by mi nevadilo, vadí mi že junák nabízí kdovíjakou pomoc kdovíkomu
     3) Víra je krásná věc. Ale věřit, že “všichni považují tuhle radikální cestu za špatnou” prostě není v kontaktu z realitou. Pro mě prostě člen skautské organizace není implicitně záruka dobrého člověka ( viz 1948/1968)
     Může to být většina, ale nikdy to nebudou všichni
     4) zastupitelé mají mandát v jehož rámci můžou vystupovat – stejně tak ho mají i orgány Junáka
     5) Postavme školu v Africe (nebo cokoliv jiného) má jasně proklamované cíle a snad i něco jako transparentní účet – tohle je úplně něco jiného. Tady nevíme nic moc.
     Slibuješ jako mladý a nemáš šanci v tom věku pochopit NPaL, to je úkol na celý život. U svých skautů vím, jestli směřují správným směrem. U ukrajinců už opravdu ne. Slib přeci není konec, to je spíš začátek.

     A zbytek budu reagovat večer, přebytečné stromy čekají až je někdo zpracuje.

   • Punťajs

    To usnesení mi přijde jasné. A tady vůbec nejde o politické strany. Doporučuju si trochu pročíst vývoj pár měsíců zpátky. Tam šlo o postupné nastolování diktatury a omezování lidských práv. Ty lidi tam 3 měsíce demonstrovali a byli v mrazu venku. A nic se nedělo – žádná reakce z okolí. Tohle je výsledek. Ta situace je/byla možná nepřehledná na náměstích a v ulicích. Ale politicky je jasná.

    Mluvit o tom, že vlastně nevíme, kdo první vystřelil a na čí straně je právo je mimo. To svědčí jen o tom, že o situaci moc nevíš. Pravdu máš v tom, že pomoc musí mít smysl a vést na správnou stranu a v dobré podobě tak, aby pomohla a nebyla zneužita.

   • Peťa

    Pokud si Dukát myslí, že je lepší nedělat nic (a že nám vlastně Usnesení zakazují jednat ve věcech nápravy demokracie), pak je třeba se zamyslet nad takovými usneseními, neboť prostě podle autora není možné dělat vůbec nic a apolitičnost znamená netýkání se nás světa. Autor nesděluje prakticky nic (to je ta Pudilova “0”). V prvé řadě by se ale myslím Dukát měl zamyslet sám nad sebou. Článek je naprostej propadák. Peťa (ten)

    • Dukát

     Tady je to opět o zcela zásadním nepochopení a vypadá to, že jsi si přečetl tak maximálně nadpis.
     Junák – svaz skautů a skautek ČR jako organizace skutečně není od toho aby jako organizace jednal ve věcech politických. Organizace se do toho nemá míchat! Dnes bude Ústředí bránit demokracii a tak mu povolíme porušit pravidla. A když bude Ústředí za 10 let podporovat třeba ČSSD nebo SZ do PS tak mu to taky povolíme, protože jsou to pořád demokratické strany? A až budou zase někdy v budoucnu vrcholní představitelé upisovat Junáka komunistům tak co? To už jim to nějak zakážeme? Zakážeme jim to apelem na usnesení, které už jsme předtím dovolili několikrát porušit? A taky se najdou lidé, kteří budou tvrdit, že to není politické.

     Naprosto opačná situace je u jednotlivců, kteří jsou v Junáku organizováni – u skautů a skautek – ti mohou a měli by něco dělat. Posláním organizace Junák není bránit Nejvyšší Pravdu a Lásku způsobem, že předstoupí starosta Junáka a řekne: “Naše 50ti tisícová organizace veřejně deklaruje svojí podporu NPaL”.
     Poslání Junáka má být vychovat těch 50 tisíc lidí tak, aby žili a bránili NPaL do posledního dechu. V tom vidím naprosto zásadní rozdíl a k tomu druhému budu vždy své členy vychovávat.

 • Vojta Petr

  Pohled z druhé strany. Když máme ten Den zamyšlení.

  http://www.teepek.cz/skaut-out/534-den-zamysleni-pro-ukrajinu

  • Punťajs

   hezky napsané :)

   Jenom bych připomenul… V době kdy Polsko a Slovensko nabízejí místa pro utečence v ČR řešíme, jestli pozvat Janukoviče na návštěvu na hrad… Trochu pozadu. Tady už je na místě fakt nějaká konkrétní pomoc. Otázka je jaká, jakou vůbec potřebují. A čím jsme schopni pomoct.?

 • Pudil

  Rika se tomu intelektualni samohana – clanek je nepochybne zajimave a provokativne napsany, primo si rika o oponenturu. Jeho prinos mimo uroven intelektualni argumentacni rozcvicky je, ve vsi ucte k Dukatovi, nulovy.

 • Profa

  Ahoj, nevím, jestli už to tady v diskuzi někdo nepsal, ale ukrajinští skauti pro nás samozřejmě nejsou nějakou neznámou organizací. Párkrát jsme s nimi spolupracovali (setkání eurasijského regionu v Praze, semináře na Ukrajině, Explorer Belt 2014). Takže minimálně s lidmi z jejich vedení se známe a jsme v docela pravidelném kontaktu (facebook a tak…). Samozřejmě u takhle velkých organizací nejde ručit za každého jednotlivého člena, ale na druhou stranu to není nějaký black-box, ale konkrétní lidi, s kterými máme vesměs dobré zkušenosti.

 • Aleš V.

  Hodně mi to připomíná mediální taktiku Reflexu. Být vždy v té “kriticky smýšlející” opozici, tam se najde čtenářů dost a vyvolá to dost kontroverze. Ale stejně jako často u Reflexu i tady je to nedomyšlené a samoúčelné. A bohužel i tady to asi funguje – určitě bude tento článek aspirovat na nejčtenější :-)

 • Vaclav Zeman

  Ahoj,

  s většinou toho, co Dukát ve svém článku napsal, nemůžu
  souhlasit. A protože mi nepřijde dobré jen mlčet, když se mi něco nelíbí, rád
  bych k tomu napsal pár řádek i tady.

  Podobně jako několik dalších v téhle diskuzi nevidím apolitičnost Junáka
  tak, že se jako jednotlivci i jako organizace nebudeme vyjadřovat k významným
  událostem doma i v zahraničí, které se úzce vztahují k hodnotám, ke
  kterým se Junák od svého vzniku hlásí. Může to být podpora aktivit, které
  takové hodnoty posilují, ale i odsouzení toho, kdy něčí postup jde přímo proti
  nim (nenávistné projevy pravicových extremistů a protiromské pochody, ale i
  střílení do demonstrantů). I když uznávám a moc dobře vím, že situace na
  Ukrajině je složitá a nejednoznačná a o místo na politickém slunci tam bojuje
  několik stran. Ale jasné vymezení toho, jaký postup je za hranou (proti
  skautským hodnotám) a vyjádření podpory těm, kteří jsou jeho oběťmi, je podle
  mě víc než na místě.

  Řada skautů se zkušeností s některou z totalit by mohla potvrdit jak
  je i taková podpora, která přijde odkudkoli zvenčí v tu chvíli důležitá a
  posilující a nemusí v tu chvíli jít ani o podporu materiální. Jsem proto
  rád, že Junák je:

  a) organizací, která se ozývá v takových chvílích, jasně deklaruje hranice
  toho, co je pro skauty přijatelné chování a posiluje tím navenek i dovnitř
  hodnoty, na kterých stojí

  b) její představitelé se nebojí vzít odpovědnost do svých
  rukou a takové prohlášení napsat s vědomím, že se z hnutí může ozvat
  řada reakcí, odsouzení i podpora, je mi to mnohem sympatičtější než ustrašeně
  mlčet a nedělat nic, protože názor hnutí není jednotný (ani nikdy nebude)

  O možných výkladech apolitičnosti a toho, co se dá označit jako aktivní
  občanství hezky mluvili v poslední Skautské vizi Janka, Špalek a Šípek. I
  ta je spousta podnětů k přemýšlení a pro mě hodně myšlenek, se kterýma
  vzhledem k podobným událostem, souhlasím. S tim, jak vidí Dukát,
  bohužel nemůžu. On jako autor zřejmě věděl, s jakým cílem ho psal, a ten
  se mu zřejmě podařilo splnit…

  Vašek Zeman – Šík

 • Vrt

  Dukáte, v jednom se shodneme – píšeš nesmysly. Promiň za tu formu, ale nemohl jsem si takové šťouchnutí odpustit. Jako by jsi ten dopis ani nečetl – Aleš a Vojta ty motivace pojmenoval asi celkem přesně :-).
  Já v dopise čtu znepokojení na tím, že lidé nemohou svobodně vyjádřit svůj názor či nespokojenost a také zármutek nad ohrožením zdraví a ztracenými životy. Pokud toto je “politikum”, které jsme si zakázali, pak se z organizace vychovávající k hodnotám svobody, demokracie a humanismu stáváme sterilní organizací pro zábavu dětí.
  A co jiného než nabídnout účast a pomoc skautům a skautkám? Myslel jsem, že skautské světové bratrství / sesterství myslíme vážně!
  Posíláme snad lidi na barikády? Posíláme tam snad zbraně? A které straně vlastně?
  Co třeba podpořit skauty v postižených rodinách (na obou stranách) – zafinancovat účast na táboře nebo nabídkou místa na táborech našich. Co třeba pomoci s obnovou zničeného materiálu či kluboven – třeba jako projekt letní roverské expedice. A možná nebudou potřebovat nic – ale i jen ten pocit, že ti, se kterými dlouhodobě spolupracují, se na mě nevykašlali, je myslím důležitý. Co by to bylo za přátelství.
  Ohánět se tím, že někdo druhý něco “nepromyslel” mi přijde jako vlastní argumentační nedostatečnost. Howgh.

 • Dukát

  Už jsem neodpovídal na jednotlivé podněty (a na mnohé ani odpovědět nešlo) hlavně z důvodu, že pořád opakujeme ty samé věci. Ale vzhledem k rozsahu diskuze bych to rád nějak uzavřel.

  Všichni jsme četli stejný dopis a každý z nás ho četl přes své brýle. Někdo má tendence lidem a organizacím věřit více a někdo méně, každý čteme stejnou zprávu trochu jinak a trochu (nebo úplně) jinak jí interpretujeme.
  Mnoho reakcí (ať už tady nebo na FB) se také týkalo a zaběhlo do věcí o kterých článek vlastně ani není…
  Článek jsem psal Z MÉHO OSOBNÍHO POHLEDU ne o situaci na Ukrajině, ale o porušení usnesení VSJ v Kolíně 2011 v otázce apolitičnosti organizace a o rizikách naší případné intervence na Ukrajině.

  I tato diskuze je důkazem, že každý z nás chápe apolitičnost Junáka jiným způsobem a stejně rozdílným způsobem chápe i úlohu Junáka jako organizace – to je fakt, který se potvrdil. Názory uvnitř Junáka nikdy nebudou stejné a dokud o nich lze diskutovat vnímám to jako pozitivum (i když bych si třeba přál, aby byl většinový názor jiný). Děkuji všem, kteří se nad předloženými tématy opravdu zamysleli (lhostejno zda mě podpořili či ne) a automaticky článek neodsoudili – věřím, že alespoň pro ně byl článek přínosný, jinak než jako argumentační rozcvička.

  • Vojta Petr

   No, ale abych pravdu řekl, moc pozitivních ohlasů jsem tady nezaznamenal, tak nevím nevím ;-)

   • Dukát

    já sám si ty pluska neklikám… kdo podpořil, tak to bylo spíš osobně – ne každý má na tyhle diskuze náladu a ne každý má mentalitu srbáků, aby se tu s vámi přel

 • Vrt

  Dukáte, promiň, ale na tohle prostě nelze nereagovat.
  Tvoje shrnutí by fungovalo univerzálně na jakoukoliv diskusi, třeba i nad tvrzením “Tráva je modrá.”: každý se na to dívá jinak; je užitečné, že jsme se nad tím zamysleli; děkuji ať jste se mnou souhlasili nebo ne :-)
  Nabídnu ti moje osobní shrnutí.
  Moje úvodní zděšení, že by tvůj názor na apolitičnost Junáka mohl být v hnutí významně zastoupený, se nepotvrdilo. Naprostá většina diskutujících (část z nich mám tu čest považovat za své přátele a jejich názorů si vážím) se vyjádřila naprosto odmítavě.
  Jsem velmi rád, že se zřejmě i nadále Junák bude zasazovat o humanismus, demokracii a lidská práva. Jasně tím říká kdo je a k čemu chce mladou generaci vychovávat.
  Jsem velmi rád, že i nadále bude Junák své členství ve světovém skautském hnutí brát vážně. Nejedenkrát byla nabídnuta pomocná ruka nám a jako správní přátele umíme nabídnout pomocnou ruku i my.
  A jestli vzniknuvší diskuse byla užitečná? Za mě osobně spíš ne. Mnohem raději bych diskutoval jak pomoc. Tím ale nijak nezpochybňuji tvoji právo vyjádřit svůj názor.

  • Dukát

   Ano je to v podstatě univerzální konec, ale ani nejde použít jiný – pokud se chci vyjádřit slušně a bez zbytečných emocí. A to já chci, protože si vážím všech, co se nad tím zamysleli, vyjádřili a obětovali tomu svůj čas a myšlenkovou kapacitu.
   Jak je známo – na internetových diskuzích se lidé málokdy shodnou. Proto je slovo diskuze možná nadsazené a dochází spíše k prezentaci stanovisek. Nečekal jsem, že bude většina lidí automaticky v tak zásadní opozici a ze zásadní opozice se těžko přechází do konstruktivní diskuze. Proto nemá v zásadě smysl v ní na tomto poli pokračovat, protože jak jsem již psal – pořád opakujeme to samé. Ale i když vzniklou diskuzi i jiné reakce zredukujeme na pouhou prezentaci stanovisek, tak věřím, že měla cenu.
   Ty sám tvrdíš že jsi spokojen, že se “většina diskutujících vyjádřila naprosto odmítavě”. Já jsem zas šťastný, že i můj pohled má své zastánce a že se i mě dostalo podpory od známých i neznámých skautů – i když mnohdy neveřejné.
   Přestože jsem si pravděpodobně nezískal sympatie davů, jsem rád, že jsem téma otevřel a stojím si za svojí myšlenkou.

 • Luke145

  Prosím o opravu chyby ve svém příspěvku ve slově “pravdoláska”. Děkuji.

 • Kristián Kuc

  Ahoj

  Jsem z té diskuze trochu poblázněný, neznám žádná ustanovení, rady, nevím nic o mnohých jednáních a přednáškách toho či onoho bratra. Není to dávno co jsem vzhlédl od uzlovačky a střetl se s velikým světem. Mnoho toho o něm nevím, takže se chci hlavně ptát.
  1. Ukrajina mě celkem zasáhla (je to dost blízko) a říkal jsem si “Co mám dělat, slíbil jsem nějaké to šíření dobra ve světě a jako skaut k tomu cítím jistou povinnost.” Konec konců nemávnu nad tím rukou. Ale doufal jsem, že mi to poví nějaký světa znalejší bratr a jakoukoli aktivitu moudrého vedení (jíž byl nakonec ten dopis) jsem očekával. Politice nerozumím a přijde mi, že se tam všichni zbláznili, když po sobě střílí. Jsem si, ale jistý (a dnes se mi to víc a víc potvrzuje), že to prostě samo nepřejde, a že Ukrajina si sama nepomůže. Když už si Evropa založila nějaké ty mezinárodní společnosti, po válce a po pádu svazu všichni mávali vlajkama a radovali se z míru a svobody, mohli by je taky chtít udržet. Zatím, ale my fandové celoevropského míru pozorujeme Ukrajinu a dáváme si pozor, aby válka nevylezla ven. To by skaut neměl. Ale co by měl?
  2. Nemohl jsem se postavit ani za jednu stranu, střílí všichni. Nevěřil jsem ani zlodějské vládě ani násilnickým radikálům. Doufal jsem, že nějaký rozumný pohled na situaci budou mít skauti. Skupina lidí, která se nesnaží jen něco urvat, ale skutečně pomoci lidem a zemi a kterým, jde o dobro. Proto bych doufal, že když skauti něco potřebují, je to na dobrou věc. (Nejsou svatí, to ne, ale zákony nejsou proto aby se dodržovaly, ale proto, aby se ctily a chápaly jako směrnice k milovanému dobru, dodržování pak přijde samo.) Souhlasím, že každá pomoc může být ke škodě, ale to cokoli co děláme. Věřil jsem tomu, že skauti ví co dělat. Proč tomu tak není?
  3. Já sám nejsem zorientovaný v Česku, a nedokázal bych vymyslet jak zde pomoci. V tomto jsem znovu doufal ve starší a rád bych se sám zorientoval. Co je dobro v naší zemi? Rád bych to věděl, když jsem jí slíbil být ku prospěchu.
  4. Proč je Junák nepolitický? Kdo jiný by měl být politický, než on. Proč by všechny totalitní a diktátorské režimy, hystericky pronásledovaly a potírali pokojnou nepolitickou organizaci. Kdyby skauti v klidu uzlovali a hleděli si svého, nikdo by si jich ani nevšiml. Myslím, že Junák je organizace vzdělaných lidí, kteří milují mír a dobro a jsou “připraveni” pracovat pro jeho udržení jak dovedou nejlépe, přesně tak jak slíbili. Ne snad? Nemáme se snad vyjadřovat, ke zlým činům vlády, nebo lidí? Mezi zločiny patří i nezájem a nečinnost, zvláště mezi zločiny proti pravdě.

Další čtení:

 • Magické číslo 3042Magické číslo 3042 Skauti, změňte název! Představte si, co bude prvního ledna. Kolem poledne, až se budeme probouzet, ladit projev prezidenta a porušovat první novoroční předsevzetí. Mnozí z nás si ani nebudou pamat...
 • Junák nebo junáci?Junák nebo junáci? Před nedávnem jsem napsal názorový článek na dopis, který organizace Junák poslala na Ukrajinu. V souvislosti s tímto tématem se objevila i diskuze, která s článkem sice mnohdy vůbec nesouvisela, a...
 • Proč nemáme ve středisku Nový program?Proč nemáme ve středisku Nový program? Junák se v minulých letech rozhodl pro oddíly zpracovat novou stezku. Mělo jít jak o revizi starých bodů, tak o přidávání nových, hlavně ale o zcela nový styl práce se samotnou stezkou. Existuje mn...