logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Jak se vidí…skauti

Je tu druhý díl ankety a s ním pár odpovědí na to, jak se vidí sami skauti. Holky jsme nechali pořádně si rozmyslet, jak podle nich vypadá typický skaut. Na kluky jsme tu otázku vybalili tak nějak mezi řečí, takže se nepodivujte nad jejich málomluvností.

Spok
Brno, 17 let
Student Gymnázia kpt. Jaroše

Já jsem moc skautů nepotkal, leda od nás. Skaut má rád přírodu (a je to pěkný prase).

 Rézi
22 let, Brno
studuje matematickou biologii na Masarykově univerzitě v Brně

Jak vypadá typický skaut? Podkolenky v pohorkách, kraťasy za každého počasí, učesané vlasy, roztrhaný batůžek na zádech a buzola v ruce… Ví to přece každý, a kdo to ještě před rokem nevěděl, reklama na T-Mobile mu přehled doplnila, no ne? Existují takové předsudky, stejně tak jako kostkované nebo maskáčové kalhoty, batikovaná trička, mastné vlasy nebo poďobaný obličej a setkala jsem se i s názorem, že skauti jsou špindírové. Já bych ale řekla, že těmto nálepkám už vesměs odzvonilo a skauti se podle těchto ani žádných jiných vnějších znaků poznat nedají. Pokud jsem někdy někoho v životě jako skauta odhalila, bylo to většinou díky organizačním sklonům či vztahu k dětem, všestrannosti a přátelskosti. U skautů mi navíc přijde typické, že jsou stále něčím zaneprázdněni a z nečekaných situací, které se zdají být nežádoucí, nakonec vytvoří příležitost pro něco nového a pozitivního.

 Rolf
Brno, 17 let
Student Biskupského gymnázia

(dlouhé mlčení) Musím přemýšlet. (opět dlouhé mlčení) Skaut nejde poznat na první pohled, je to poznat podle chování. Ale to je na dlouho…

Leo
Praha, 15 let
Studuje základní školu

Poslední dobou nad tím začínám hodně přemýšlet, jak vlastně vypadá skaut. Zda se to vůbec dá nějak identifikovat. A jestli to, že nás nějak lidé vidí, není chyba i nás samotných.

Já bych si dovolila popsat skauting jednoduchým dvouslovím „životní styl“.  Myslím si, že skaut je člověk, který má svůj osobitý styl života, který nejde úplně definovat, ale který se mi opravdu líbí. Není dané, co mám a nemám nosit, není to móda, je to něco, co si může každý člověk vytvořit sám. Není dané, že by se třeba holky nesměly malovat (i s tímto názorem už jsem se setkala), není dané, jaký má člověk nosit účes a co si obléct. Jediné co je dané, je ve skautském zákoně. Lidi si neustále myslí, že jsme kluci a holky, kteří fungují podle nějakých pravidel, nosí kroj a jsou jak vojáci (skoro až na klíček). Já jsem si jistá, že skaut nebo skautka jsou uvolnění lidé, kteří mají radost z věcí okolo sebe. Někdy se může stát, že to tak není, ale to už je hodně o tom, jaký vedoucí ho/jí vede. A jak to ten člověk bere vážně.

Když se stává ze světlušky skautka a z vlčete skaut, skládají velmi důležitý slib. Je to slib na celý život a obsahuje to, co je v životě nejdůležitější. Skaut je člověk, který dělá věci s významem. A myslím si, že je to člověk, který si má stát za tím, co je správné, za tím, co cítí podle svého vlastního svědomí a vědomí. Skaut je všestranný člověk, který není zaujatý jen pro jednu určitou věc. Dokáže se zamyslet a opravdu dělat věci vážné, ale také si umí dělat legraci – i ze sebe. Nedělá mezi lidmi rozdíly a snaží se lidem okolo sebe porozumět.

Kéďa
Plzeň, 23 let
Studuje fyzioterapii na Západočeské univerzitě v Plzni

Když jsem si to tak v hlavě sumírovala, z mého pohledu je typický skaut obrazem všech vlastností, kterými se snaží následovat vznešené myšlenky skautingu. To, jak se zachová v té které situaci, kdy má na výběr jednat podle toho, co je snadné, či podle dobrovolně přijatého skautského kodexu, utváří jeho působení navenek, skládá jeho osobní vyzařování. Nejspíš už se Vám to taky stalo – přišli jste do nového kolektivu a po čase zjistili, že jste se spolčili s nějakým skautským sourozencem, jako byste tuhle auru mohli vycítit. A jak ji vnímají i „neskauti“, je znát z jejich někdy podezřívavých a někdy závistivých pohledů na Váš páteční odpolední úprk na vlak s batohem na zádech. Ale upřímně, není divu, že pokud svou skautskou identitu vyloženě neskrýváme (a někdy i tehdy), jsme odhaleni poměrně snadno a rychle.

 Dundee
Brno, 15 let

Já vůbec nevím, já neznám moc skautů. Musí být v kroji, je v souladu s přírodou, je zdatný odvážný. A rozdává sušenky, to tam ale nepiš… (celé míněno ne úplně vážně, pozn. red)

 

Představa každého z nás o tom, jaký je onen typický skaut, je rozdílná. Hodně to závisí na oddíle ve kterém vyrůstáme a s jakými skauty se potkáváme. Skaut je nicméně určitě někdo se specifickým vnitřním rozpoložením či kouzlem, řekněme. Snaží se zrcadlit hodnoty a ideály a „mít to tak nějak dobře srovnaný“.
Pokud bych měla srovnávat pohled skautů a neskautů, je tam podle mého stále ještě určitá propast, přes kterou na sebe koukáme. Oni vidí naše kroje a říkají si „no jo, ta košile, to je jasné, je to skaut”. My na ně máváme a říkáme si „Nepotřebují pomoct?“ nebo „Určitě bylo by fajn s nimi něco podniknout.“ a nebo možná „Pff, co ti můžou vědět…“, a tak se na sebe přes propast hledíme a usmíváme se. Samozřejmě to zlehčuji, ale tak nějak si to občas představuji. Na závěr mám jednu historku.

Vykračuje si takhle smečka vlčat v krojích letní Telčí, na zádech baťůžky, šátky pěkně sepnuté, následuje svého vůdce. Tu je mine malý chlapeček a neopomene upozornit své rodiče. „Hele mami, skauti!“ Vlčata se jako jeden muž zastaví a jedno z nich prohlásí „Hele Skoky, lidi!“

Vypadá to, že ještě nějakou dobu budeme občas „ti jiní“. A jak podle mého trefně poznamenala Kéďa, až podezřele často jsme (jako skauti) velmi rychle odhaleni. To podle mě není špatně, pokud to znamená, že jsme veselí, podnikaví a „správňácký“.

 

 

Autor

Frů-Frú

21 let. Studuje na UK biologii a vede skautky a rovery u 88. střediska Radost. Ve volném čase ráda putuje a posedává po kavárnách.

Latest posts by Frů-Frú (see all)

Komentáře

 • Vítek

  Pěkný :) Já jen doufám že “jiní” budeme vždycky. Když nic jiného (a bylo by toho setsakra dosti) mě ukrutně nebaví být “stejný”. A mám pocit že obecně máme tu “jinakost” nějako za nehty :)
  Ať to dál pěkně píše!

 • Siri…

  Celkem by mě zajímalo, kdo je Spok z Jarošky, protože minimálně já jsem ho jako skauta evidentně ještě neidentifikovala… No nic… :D

 • Pešl

  A byla to holčička v Telči =D
  Nicméně takové sondování je celkem pěkný nápad ;)

  • Bára Frů Straková

   Já věděla, že se někdo ozve :D Děkuji za upřesnění!

 • žabák

  Jedna maminka u nás přihlašovala na tábor svého kluka – neskauta, a projevila obavu, jestli všechno zvládne, když není skaut. Po krátkém rozhovoru vyplynulo, že považuje skauty za nějaké nabušené supermany co jsou v přírodě jako doma. Zalichotilo :)

Další čtení:

 • Skauting ve světě: Velká BritánieSkauting ve světě: Velká Británie Zhruba před sto lety jsme se inspirovali ve Velké Británii, odkud jsme převzali skautské ideály, metody a poslání. I dnes bychom se mohli od Britů hodně naučit. Jak řeší britští skauti odliv členů...
 • Jak se žije s HIVJak se žije s HIV „Mami, budu psát článek o HIV. Zítra se sejdu s jedním pozitivním pánem,“ oznámila jsem doma. „Ježiš, tak mu hlavně nepodávej ruku!“ Upřímné zděšení mojí maminky mě utvrdilo v tom, že psát tenhl...
 • Svědectví o syrských uprchlících v TureckuSvědectví o syrských uprchlících v Turecku Ukrajinská situace je populární. Je akční, obklopená dramatickými fotografiemi a především – děje se právě teď. Junák rozesílá dopisy podpory a upozorňuje své členy, aby Ukrajině věnovali zvýšenou ...