logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Filmový festival Jeden svět

Junák má krom mnohých jiných cílů také vychovávat k určitým hodnotám, a to třeba i skrze organizace, které jsou pravděpodobně v dané oblasti více kované.
Člověk v tísni je organizací zaměřující se na humanitární a rozvojovou spolupráci, podporu lidských práv, programy sociální integrace a vzdělávací a informační programy. Společnost vznikla v roce 1992 v okruhu válečných zpravodajů a novinářů věnujících se těžkým situacím v zahraničí.

Pozvánka

Chtěli bychom vás pozvat na 16. ročník festivalu Jeden svět, který se již od roku 1999 věnuje problematice lidských práv. V roce 2007 získal čestné uznání UNESCO za výchovu k lidským právům.

plakaty_merged

Festival začíná v Praze a probíhá až do 12. března, pak se přestěhuje do dalších 33 měst České republiky a také do Bruselu.
Zkuste poznat letošní hlavní téma – „Nemůžu se jí dočkat.“ „Bez ní jsem nic!“ „Hledám ji.“ „Stýská se mi po ní.“
Ne, není to žena. Ano! Je to práce a její různé podoby.
„Práce je pro všechny velké téma. Do budoucna se společnost bude čím dál více potýkat s tím, že práce ze světa postupně mizí. Pracovních míst a zaměstnání ubývá,“ říká ředitelka festivalu Hana Kulhánková.

Kromě tématu práce se festival věnuje i jiným kategoriím, například aktuálním událostem napříč světem, situaci v Barmě a Tibetu nebo olympiádě v Soči.

Celkem bude v rámci Jednoho světa představeno 106 dokumentů. Festival zahájí film „Horníci pod palbou“ o krvavě potlačené stávce horníků z jihoafrického platinového dolu. Mně se velmi líbí možnost hledat film nejen v klasickém programu, ale i podle tématu, které mě nejvíce zajímá. 
Pro ty z vás, co jsou chytromobilní, je tu aplikace k prohlížení programu, která vám doporučí filmy přímo na míru.
Všechny snímky jsou uváděny v původním znění s českými nebo anglickými titulky, kromě filmů v rámci projekcí Jeden svět dětem, které jsou nadabované česky. Na všechny projekce je jednotné vstupné 90 Kč.

A nejen filmy!

Nebude se jen promítat, ale i diskutovat. Například o Sýrii, alternativním bydlení a angažovaném umění, a to vždy v 19.30 ve Francouzském institutu v Praze. Festival také navštíví desítky hostů a chystá se rapový koncert kubánských disidentů. Dvojice raperů z kapely Los Censurados vystoupí na podporu politických vězňů na Kubě.
V rámci festivalu si můžete zkusit zahrát LARP a vyzkoušet si tak být aktivním občanem – Občan 2.0.

Homo Homini

V rámci festivalu organizace Člověka v tísni se již tradičně uděluje cena Homo Homini za boj za lidská práva, kterou letos obdrží dagestánská právnička Sapijat Magomedová. Sapijat zastupuje osoby ve velmi citlivých případech, které jiní právníci odmítají kvůli obavě o své bezpečí. Před čtyřmi lety byla fyzicky napadena policisty, když chtěla navštívit svého klienta. Tento útok nebyl dosud vyšetřen.
Cena Homo Homini byla poprvé  vyhlášena v roce 1994. Mezi jejími nositeli z předchozích let jsou ázerbájdžánský právník Intigam Alijev, kyrgyzský obránce nespravedlivě stíhaných Azimžan Askarov, čínský disident Liou Siao-po (později oceněný Nobelovou cenou míru). Řada nositelů tohoto ocenění bohužel zůstává z politických důvodů za mřížemi ve svých zemích.

Jeden svět a vy

Pokud se na Jeden svět nedostanete nebo se vám nějaký snímek zalíbí natolik, že jej budete chtít „poslat dál“, žádný problém. Člověk v tísni totiž filmy půjčuje, a tak můžete uspořádat projekci pro svůj oddíl či středisko — viz Jak promítat?. Také se může zapojit do projektu Jeden svět na školách a organizovat filmový klub ve vaší škole.

Autor

Frů-Frú

21 let. Studuje na UK biologii a vede skautky a rovery u 88. střediska Radost. Ve volném čase ráda putuje a posedává po kavárnách.

Latest posts by Frů-Frú (see all)

Komentáře

  • Ivo

    .

Další čtení:

  • Svět knihy 2014 otevírá bránySvět knihy 2014 otevírá brány Tradiční Mekka všech knihomolů, veletrh Svět knihy, otevře ve čtvrtek 15. května své brány a při pohledu na slevy téměř všech přítomných nakladatelství vaše peněženky jistě zapláčou. I když letos s...
  • Olbram Zoubek Last MinuteOlbram Zoubek Last Minute Nikdy dřív jsem nenavštívila žádnou výstavu soch, jméno Olbram Zoubek jsem znala jen z pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína v Praze a plakátů zvoucích na jeho výstavu. Přesto (nebo právě proto...
  • Jak jsme to s „Jackem“ rozjeliJak jsme to s „Jackem“ rozjeli Tvůrci nového žánru, spisovatelé pro děti i dospělé, dva kamarádi. Snad každé druhé středisko mělo někdy celoroční hru na téma Hobit nebo Letopisy Narnie. Já to vím naprosto přesně, my měly Narnii ...