logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Kanady a maskáče – více než oblečení

Proč zrovna maskáče a kanady? Máme tady přeci spoustu specializovaných outdoorových značek s tisíci výrobků. Můžeme si vybrat ze stovek typů bot – od sandálů po pohorky, od kraťasů po šusťáky. Proč si nevezmeme rejoice jako polovina dalších? Protože prostě nic z toho není lepší než léty prověřená klasika: kanady a maskáče.

Na každou skautskou (a vlastně i neskautskou) akci, která míří alespoň minimálně do přírody, nosím maskáče a kanady. Je to zvyk, který se mnou do skautingu v 8 letech přišel a kterého se plánuji držet,  jak se říká: „na věky věků, amen“. V tomto postoji nejsem naštěstí sám a existuje mnoho, mladších i starších, stejně smýšlejících skautů.

Kanady a maskáče, ale nejsou jen oblečení – je to i určitý myšlenkový svět jejich uživatelů. A tak má tento článek dva cíle. První je popsat praktické výhody tohoto oblečení. Druhý je ukázat pohled nás uživatelů a specifické zásady nošení.

Kanady vs. Pohorky

Podle mého nemá smysl kupovat nekvalitní boty. Z toho budu vycházet.
Začneme cenou. Slušné pohorky pořídíte za cca 2500 Kč. Pokud chcete celokožené goretexové s dobrou podrážkou, kterým nepraskne nějaký šev hned v prvním kopci, tak cena bude ještě stoupat. Při představě, že dítěti roste noha a boty se musí měnit leckdy i jednou za rok, nám náklady rostou do závratných výšin. A i dospělému nevydrží při častějším používání déle než několik let.

Kvalitní kanady lze pořídit v cenové relaci 800 – 2000 Kč. Tolik vás budou stát nové, použité seženete za pár stovek. Kanady jsou téměř výhradně celokožené, dobrou podrážku mají všechny a vydrží několikanásobně víc než libovolné pohorky. Při správné údržbě je životnost téměř neomezená, při špatné údržbě jen o málo menší.

Ale cena není to jediné, v čem kanady při běžné skautské činnosti jasně vedou.  Jsou vyšší než většina pohorek. Při správném utažení je téměř nemožné utrpět zranění kotníku. Podstatný rozdíl je i ve výšce a množství vody, které kanady zadrží. V kanadách lze s klidem skákat do louží nebo brodit mělčí potoky a po procházce orosenou trávou nemusíte sušit ponožky. Údržba je také trapně jednoduchá. Na kanady nemusíte kupovat žádné drahé přípravky na údržbu kůže – nejlepší práci odvede sádlo nebo prošlý motorový olej. Společně s leštidlem na boty, které budete moci odkázat ještě svým vnukům, vás to nebude stát skoro nic. Kanady před víkendem opláchnete, namažete sádlem, vyleštíte – celý víkend se o ně už nemusíte starat a budete odměněni naprostým komfortem nohy. Pokud něco (nebo někoho) neúmyslně (nebo záměrně) nakopnete, nebude to bolet vás ale ten šutr (nebo toho klacka). Navíc jsou kanady ideálním místem, kam umístit další nůž.

Důležité zásady při vlastnictví kanad:
1) Kanady se nesundávají! – Ráno je obujete a večer je sundáte. Žádné povolování nebo sundávání během dne! Kanady k tomu nejsou určené. Vaše noha bude trpět, pokud to uděláte. Pokud v nich spíte, tak je nemějte ve spacáku, jinak se zapaří. Pokud je budete mít na noze celý víkend bez sundavání, tak jistě oceníte upozornění, že s ponožkou svléknete i části kůže. Což ale nevadí, protože vám naroste jiná, a nebo se vám udělá mozol a to místo už nikdy bolet nebude.

2) O kanady se staráme! – Ihned jak se postaráme o nůž, musíme se postarat o kanady. Nestaráme se o ně během používání, ale po návratu je nenecháváme zablácené a zkřivené. Neděláme to proto, že by jim to snad vadilo, ale protože jsme jim vděční za jejich služby.

3) Kanady vydrží tolik, kolik potřebujete, aby vydržely. – K tomu není co dodat, kanady vás nikdy nenechají ve štychu.

Maskáče vs. The World

Začněme zase cenou. V našich podmínkách jsou tři nejpoužívanější typy maskáčů. Německé bundeswehr maskáče (pořizovací cena cca 200 Kč), anglické (okolo 400 Kč) a nejlepší a nejúžasnější samozřejmě české vz.95 (originál stojí asi 1300 Kč, ale lehce obnošené se dají sehnat okolo 500 – 600 Kč).

Cena jiných kalhot je samozřejmě velmi různá. Od šusťáků “od Vietnamců” za pár šupů až po Rejoice kalhoty za 1500 Kč. Ale za stejné peníze nekoupíte stejně kvalitní látku. Maskáče prostě a jednoduše vydrží víc než jiné typy kalhot, protože se předpokládá, že se dostanou do náročných podmínek.

Dále se budu zmiňovat hlavně o maskáčích české armády (tedy vzor 95), ale všechny mají hodně podobné vlastnosti. Nicméně pokud o nějakých uvažujete, pak rozhodně doporučuji právě české.
Prvním z mnoha důvodů je pochopitelně přírodní zbarvení. Pro pohyb v lese je prostě zelená mnohem přirozenější a pro mnoho her je velkou výhodou, když nesvítíte přes půlku lesa (jako uživatelé rejoiců). Máte k dispozici spoustu kapes, do kterých se pohodlně vejde všechno, co můžete při skautské činnosti potřebovat. Není absolutně žádný problém je ušpinit, těm kalhotám to prostě nevadí. Většina klasické špíny jen podpoří přirozené maskovací zbarvení. Do maskáčů si můžete utřít ruce po jakémkoliv jídle a nemusíte se strachovat, že to nepůjde vyprat (vysvětlím později). Maskáčová látka je velmi pevná a odolná, takže prodřít tyto kalhoty skoro nejde. Maskáče jsou při dlouhodobějším používání částečně nepromokavé a v zimě vám poslouží stejně dobře jako v létě. Žádné jiné kalhoty se jim nemůžou rovnat.

Jeden ze sousedních holčičích oddílů nám nemůže kvůli maskáčům skoro přijít na jméno. Prý jsou odporné, smradlavé, mastné a zelené. Ano, jsou a přesně takové mají maskáče být. Stejně jako kanady tak i maskáče mají svá specifická pravidla užívání, která jsou mnohdy spíše životní filosofií než manuálem k oblékání.

Zásady života v maskáčích:
1) K maskáčům patří kanady! – Maskáč a kanady jsou nerozlučná dvojka (jako Vinnetou a Old Shatterhand, Bob a Bobek nebo Kolben a Daněk), a proto je noste vždy spolu.

2) Do maskáčů utíráme veškerou mastnotu! – Ať už čistíme nůž nebo si potřebujeme po snědení buřta utřít ruce, maskáče jsou k tomu ideálním prostředkem. Mastnota vsáknutá do látky pak zajišťuje částečnou nepromokavost a podporuje přirozené maskovací vlastnosti.

3) Maskáče se nikdy neperou! – Nevadí vám, když maskáče umažete, protože je nebudete nikdy prát. Pokud je strčíte do pračky, vyblednou vám a ztratí svou krásu. Pokud se vám zdá uchycená špína přeci jen zbytečně velká, pak je lze čistit například vyválením se v mokré trávě, skokem do potoka nebo působením deště. Zásada je při tomto čištění maskáče nevyslékat. S tím úzce souvisí i bod 4.

4) Co na tobě zmokne, to na tobě uschne! – Pokud jsou maskáče mokré nebo vlhké, pak nejlépe uschnou na majiteli.

5) Maskáče jsou jediné kalhoty, které potřebujete! – Na víkendovku i na tábor prostě jiné kalhoty nepotřebujete, a tak je zbytečné si je brát. Maskáče jsou vhodné na hry do lesa i na louce, do kostela i na slavnostní nástup, k ohni i do kuchyně. Neexistuje univerzálnější oblečení. A pokud vám bude někdo tvrdit, že maskáče ke kroji mít nesmíte, tak je to pouze jeho zbožné přání.

 

Je otázkou, jestli si určitý typ lidí obléká maskáče a kanady nebo jestli maskáče a kanady přetváří člověka právě na ten určitý typ lidí. Možná trochu od obojího.

Na závěr si dovolím s trochou patosu osvětlit i ten důvod, proč je to víc než jen “obyčejné oblečení”.

Maskáče a kanady totiž nejsou pro mnohé prostě jen tím nejpraktičtějším skautským oblečení, ale i vyjádřením jistého životního stylu a způsobu, jakým vnímáme pobyt v přírodě. Příroda pro nás není turistická značka na Kokořín. Příroda je pro nás pořád dobrodružství. Maskáče a kanady vás přímo vybízí opustit asfaltové silnice a vyšlapané cesty a vydat se prostě za nosem tam, kam vás nohy ponesou. Jsou pozvánkou do těch částí přírody, kde je ještě pořád možnost zažít skutečné dobrodružství. Jsou pozvánkou k tomu, aby člověk jednou připnul čutoru, nahodil usárnu, zandal nůž do pouzdra, narazil klobouk a vydal se vstříc romantické divočině šumavských hvozdů a kouzlu Karpatských her.

Autor

Dukát

Student historie a politologie na UK. Vůdce 20. oddílu Ginkgo z Českých Budějovic. Miluje historii, přírodu, armádu a všechny možné sporty.

Latest posts by Dukát (see all)

Komentáře

 • Tatar

  s tímhle článkem prostě nejde nesouhlasit, už se zase těším na víkend =) i když hnidopichové můžou podotknout, že moje vz.85 nejsou maskáče =o)

 • Ondřej Sedláček

  Nemyslím si že by české maskáče byly o něco lepší než anglické či bundeswehr. volil bych je snad jen kvůli vlastenectví, kterým ale právě neoplývám a tak raději bundeswehr ať mi ladí s kanadami :) Ty volím německé kvůli pohodlí

  • Dukát

   já osobně nemám rád jak jsou ty bundes upnuté a často dost tenké…
   české jsou volnější, mají víc a lepších kapes a vlastenecké důvody se samozřejmě taky projeví :-)
   Oproti anglánům mají české výhodu větší gramáže látky, takže prostě víc vydrží.
   Uznávám, že v létě by byly anglické pohodlnější, ale ke kanadám vz. 60 to prostě nejde nosit anglán :-)

 • Krišot

  Potlesk! Často se při četbě článků na RG rozčílím, nebo kroutím hlavou. Často mě vadí škodlivé zjednodušení problematiky. Jednostranný pohled, nebo programová kontroverze…
  Ale tady? Pobavil jsem se, všechno odkývám, všechno podepíšu :-) Díky za článek :-)

  Taky to byla zkouška vztahu, když mi přítelkyně moje maskáče vyprala i když jsem je nosil teprve pár let

 • 8DX

  Lol, vtipne. Po precteni clanku vazne premyslim o koupi maskacu: Ale leda fialove nebo oranzove.

Další čtení:

 • Rozjezd v rouřeRozjezd v rouře Byl jedním ze zakladatelů revolučního systému placení po internetu - PayPal. Krom toho založil firmu specializující se na luxusní elektrické vozy - Tesla Motors a založil společnost SpaceX, která j...
 • Jak na táborový jídelníček?Jak na táborový jídelníček? Blíží se prázdniny a tedy i čas táborů. Střediska a oddíly pilně vymýšlejí táborové hry, zařizují různá povolení a řeší mnoho jiných organizačních věcí. Nedílnou součástí těchto příprav jsou i úkol...
 • Guerrilla gardening – zahradník partyzánemGuerrilla gardening – zahradník partyzánem Jaro je v plném proudu, a tak jsme se rozhodli zkusit s našimi rovery tradiční jarní aktivitu – sázení. Pojali jsme ji ale poněkud netradičním způsobem. Guerrilla gardening (GG) neboli Partyzánské ...