logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Brněnský Street art

Dnes se nebudeme zabývat tím, jestli je správné někomu počmárat fasádu. Necháme stranou sáhodlouhý výklad o všech formách a podobách streetartu. Přeskočíme úvahy o vandalech. Nebudeme se pohoršovat nad nedbale provedenými klikyháky. Nebudeme vám ani namlouvat, že umění patří na kteroukoli zeď. Jen vám ukážeme, jak dobře a vtipně může streetart vypadat, a že ne všechno se děje jen v Praze.

Timo

Timo je pseudonym brněnského umělce, jehož pravá identita je veřejnosti neznámá. Většina Brňanů jeho díla zná a míjí je téměř každý den. Najdou se prý i lidé, kteří jezdí do Brna právě za Timovými výtvory. Kvůli jeho výstavě není třeba obcházet galerie moderního umění. Stačí se projít kolem Svratky, prolézt nějaká křoví, zabloudit na sídlišti nebo nakouknout pod betonové konstrukce mostů.

Nejznámější Timova díla jsou jednoznačně „parodie“ na firemní loga.  Při příjezdu do Brna po D1 si můžete všimnout loga TV Nova, které hlásá „TV Hovna“. Jindy se zase z Policie stane “Poezie”, Rama se změní v “Drama” a místo sprchového gelu Fa je tu logo “antiFa”.

Jedním z dobrých příkladů je trefná změna loga poskytovatele půjček Home Credit na „Home Less – s námi na to máte“. Tohle Timovo dílo se objevilo v brněnské galerii Myšina, která se nachází na stěnách podchodu pod Hlavním nádražím. Galerii provozuje vedení VUT, které se bohužel po stížnosti ředitele Home Credit rozhodlo obraz odstranit. Nahradil ho ovšem příslib, ve kterém mnozí viděli návaznost na původní dílo – “Všechno bude”.

Možná ještě větší kontroverzi vyvolala směrovka na vídeňskou galerii Albertina. Byla totiž vyvedena ve stylu loga obchodního řetězce Albert. Ten se takové „reklamě“ bránil, a tak muselo být Timovo dílo přetřeno sterilním nátěrem. To vše i přesto, že bylo umístěno na legální ploše, kterou sprejerovi poskytly České dráhy.

Timovi se někdy přezdívá sprejující básník. Jeho vlastní poezie, kterou zvěčňuje v šedých zákoutích města, je tak osobitá, že vždycky poznáte, kdo je autorem. Někteří lidé vnímají Timovy básně jako promluvy do podvědomí. Stejně tak na ně prý působí i máloslovné rozkazy a výroky typu „Jíst, spát, počítat“ nebo „Chovejte se slušně“, které se poslední dobou objevují na dalších a dalších místech. Kdo by mohl být nervózní ze zkoušky, když ráno projde kolem nápisu „Neboj“?

Kromě reklamních pseudosloganů, básní a tajemných výkřiků vysílá Timo ke kolemjdoucím ještě spoustu dalších poselství. Hraje si s jazykem, vymýšlí inteligentní narážky, vzbuzuje zvědavost a upozorňuje na aktuální otázky. Někdy k bezpečnostní kameře přidá komiksovou bublinu “Abych tě lépe viděla”. Jindy zase najde amatérský nápis na zdi – “koťátko” – a tak vedle něj přikreslí lva a neodpustí si ještě bublinu hlásající “Hic sum”.

I brněnští skauti se mohou těšit z Timových výtvorů – konkrétně na fasádě klubovny 22. střediska. Timo ji popsal slovy, která pronesl indiánský náčelník Seattle v roce 1854, když chtěli bílí osadníci odkoupit půdu jeho kmene. Zatímco se Timo podepisoval na skautskou klubovnu jako T-I-Mobile, kdo ví, jestli tušil, jaké reklamy tento operátor za několik let vypustí do světa. Přestože málokterý sprejer má tu odvahu, překrýt zrovna Timovy obrazy, dnes je toto jeho dílo pokryto cizím graffiti. Kvalitu můžete srovnat sami.

Zaujal vás Timo, ale na výlet do Brna se nechystáte? V tom případě doporučuji infiltrovat se do této skupiny na Facebooku – pravidelně se zde objevují nové úlovky Timových děl.

Foto: echotimoin (rajce.idnes.cz), archiv 22. střediska Junáka

Autor

Laura

20 let, studentka Právnické fakulty UK, vedoucí skautek v pražském oddíle, zajímá se o umění, literaturu, historii, cizí jazyky a opice.

Latest posts by Laura (see all)

Komentáře

  • Leotie

    Ahoj!
    Tak to je fakt super! :) Nikdy jsem to neměla ráda, ale tohle musím ocenit! :) To má alespoň nějakou kvalitu.

Další čtení:

  • Olbram Zoubek Last MinuteOlbram Zoubek Last Minute Nikdy dřív jsem nenavštívila žádnou výstavu soch, jméno Olbram Zoubek jsem znala jen z pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína v Praze a plakátů zvoucích na jeho výstavu. Přesto (nebo právě proto...
  • Pod maskou a kápíPod maskou a kápí Představte si, že vstanete, uvaříte si kávu a při jejím pití už začnete míchat silikonovou barvu. Když dosnídáte, obléknete se, veškerou odhalenou kůži zabarvíte silikonovou barvou, nasadíte své le...
  • Kousek sexy skautingu pro holkyKousek sexy skautingu pro holky Nemám páru, kde přesně se v posledních měsících rozjela ta masivní vlna šílenství kolem electro swingu. Všechny koncerty, všechny párty a večírky, na který je možný U Bulhara z tramvaje vidět předl...