logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Jak to vidí rodiče…

Před časem jsme vám přinesli dva odlišné pohledy na nás – skauty a skautky. Ptali jsme se kamarádů, kteří skauty nikdy nebyli, a pak naopak také členů našich oddílů, kteří jsou ve skautu už delší dobu. Do třetice všeho dobrého nabízíme pohled na skauty očima rodičů, kteří své děti do skautu nikdy nedali. Ptali jsme se jich na obligátní otázku, jak vypadá typický skaut podle nich a proč své ratolesti do skautu nedali.

Rodiče neskautů pro nás mohou být důležitým zdrojem informací a podnětů, protože do jisté míry odrážejí všeobecné povědomí veřejnosti. Jak nás tedy vidí?

Jarmila

Vzhled: solidní oblečení bez módních výstřelků, žádné stupidní nápisy ani obrázky. Děvčata bez růžové barvy a bárbínkovských prvků. Chování: nemluví neslušně, třídí odpad, nehraje pořád hry na PC, tabletu ani telefonu. Moje dítě není skaut, protože tam nechtělo chodit ani se podívat, přestože jsem mu tuto možnost nabízela.

Štěpánka

Když se řekne skaut, tak se mi vybaví… Rychlé šípy, čestné a férové jednání, přátelství, vztah k přírodě… Svoje děti jsem do skautu nedala, protože nevím o žádné organizaci v okolí bydliště…

Lucka

Typický skaut je dítě přátelské a hravé. Svůj volný čas rádo tráví v přírodě, kde se se svými kamarády dozví něco zajímavého nejen o ní, ale i o jiných praktických věcech, např. jak rozdělat oheň. Myslím, že skaut vede děti k úctě a respektu nejen mezi sebou ale i k přírodě. Ukazuje dětem jiný způsob života než je ten materialistický. Děti jsem do skautu dát chtěla, líbí se mi, že se tu děti nezaměřují na výkon.

Rodič

Představuji si skauty jako osoby oblečené v jednotném úboru zelenohnědé barvy s šátkem kolem krku. Domnívám se, že děti mají v dnešní době spoustu jiných, i sportovních, aktivit. Do skautu bych dal svoje děti, jen kdyby o to měly vyloženě zájem, nikoliv nuceně.

Pospíškovi

Typický skaut odspoda: hnědé boty, podkolenky, tmavě hnědé kraťasy, opasek, světle hnědá košile s krátkým rukávem, žlutá vázanka, žlutý šátek, odznak na košili, úsměv od ucha k uchu, vykulené oči, brejle, je štíhlej a drží v ruce kompas.
A proč nedali? Bylo něco lepšího a na skaut už dítko nemělo čas!

Rodič

Domnívám se, že jde o ochránce přírody a pro společnost je přínosem.

Paní Sedláková

Skaut je hodně samostatný a vnímavý, schopný řešit problémy a má kladný vztah k přírodě… a nedala jsem tam dceru, protože ji to samotnou nenapadlo a chtěla jen trdlovat (tancovat :)).

Rodič, zaměstnáním učitel

Přírodu milující, do přírody chodící, i v přírodě si sám schopný poradit. Jinak kamarádský a s lidmi vycházející človíček.

Míša

Své děti jsem nedala do skautu, protože chodí do církve, kde mají stejně jako ve skautu kolem sebe skupinu dětí stejného zájmu.

Bartůňkovi

Typický skaut? Kluk nebo holka ve školním věku, organizovaní v hromadném uskupení obdobně jako byli v naší generaci pionýři.
A proč jsem nedal své děti do skautu? Nevzpomínám si, že by nám někdo učinil takovou nabídku. Pokud ano, byla zřejmě v tu chvíli pro naši rodinu nezajímavá, potomci měli spoustu jiných aktivit.

 Milan Sevelda

Naše dvě děti jsme do skautu nikdy nedali. Důvod byl prostý – takovéto extrémně organizované a kolektivní organizace jsem neměl rád. Jako malý jsem chodil do klavíru, tudíž jsem se i své děti snažil vést cestou umění. Dcera chodila do klavíru, zpěvu a baletu, takže na jiné aktivity neměla čas. Se synem to bylo ještě o něco složitější, má totiž Aspergerův syndrom. Navštěvovat takovou organizaci by nezvládl bez pomoci osobního asistenta, kterého dobře zná. Navzdory mému snažení se nakonec dcera stejně ke skautům dostala a podílí se s nimi na mnohých akcích. Nikdy ovšem nebyla a předpokládám, že ani nebude řádnou registrovanou členkou.

 

I když máme pocit, že je skauting všude,  není tomu tak. Může nám připadat, že na sebe stále všichni narážíme všude možně, ale spousta lidí se skauty do styku vůbec nepřijde. Zejména pak, když jsou již v rodičovském věku. Množstvím nejrůznějších nabízených kroužků a aktivit je skauting přebíjen. Vypadá to, že v naší prezentaci na veřejnosti bychom mohli ještě leccos zlepšit, a to jak na úrovni centrální, tak na úrovni jednotlivých středisek.

 

Autor

Frů-Frú

21 let. Studuje na UK biologii a vede skautky a rovery u 88. střediska Radost. Ve volném čase ráda putuje a posedává po kavárnách.

Latest posts by Frů-Frú (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Skauting ve světě: IzraelSkauting ve světě: Izrael Dnešní rozhovor nám umožní nahlédnout pod pokličku skautingu v Izraeli. Jak u nich funguje oddílová činnost a jaké programy mají pro rovery? Nejen o tom jsme si povídali s Dorem Posnerem pracujícím...
  • Skauting ve světě: Velká BritánieSkauting ve světě: Velká Británie Zhruba před sto lety jsme se inspirovali ve Velké Británii, odkud jsme převzali skautské ideály, metody a poslání. I dnes bychom se mohli od Britů hodně naučit. Jak řeší britští skauti odliv členů...
  • Svědectví o syrských uprchlících v TureckuSvědectví o syrských uprchlících v Turecku Ukrajinská situace je populární. Je akční, obklopená dramatickými fotografiemi a především – děje se právě teď. Junák rozesílá dopisy podpory a upozorňuje své členy, aby Ukrajině věnovali zvýšenou ...