logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Skauting ve světě: Guadeloupe

11 Francouzsky

Světové skautské hnutí má kolem 40 milionů členů. Kromě sedmi imunních států najdete skauty kdekoli. Třeba v Karibiku. I na dvojostrově ve tvaru motýla nebo plic (záleží, jak jste poetičtí), který je jen čtyřikrát větší než Praha a má stejný počet obyvatel jako Brno. Ano, řeč je o Guadeloupe, francouzském zámořském departementu. Jak vypadá skauting 7 639 km od nás? Na to jsme se zeptali jednadvacetileté skautky z Guadeloupe – Kassandry Demoniere.

Jak ses stala skautkou?

Do střediska mě pozval jeden člen rodiny, který už skautem byl.    

Jakou máš funkci ve vašem středisku?

Ve středisku jsem od sedmi let a dodnes jsem si mohla vyzkoušet tři funkce: už jsem byla hlavní vedoucí, zdravotník a kuchařka.

Jak normálně probíhají vaše schůzky?

Nemáme běžné schůzky, místo nich máme celý schůzkový den (neděli). Jednotlivé věkové kategorie se scházejí, hrají hry a dělají další činnosti podle celoroční hry.

Existují nějaké akce, kde by se setkávali všichni skauti a skautky z Guadeloupe?

Ano, máme taková setkání. Většinou se konají podle jednotlivých věkových kategorií a odehrávají se na mini-táborech – to jsou tábory, které trvají jen přes víkend.

Co děláte na takových táborech?

To se hodně liší a záleží to na každém táboře – pokaždé je jiný plán a aktivity. Ale vždycky je stejné to, že děti mají nějaký hlavní úkol a od toho úkolu se potom odvíjejí všechny jejich činnosti přizpůsobené pro různé věkové kategorie.

Jezdíte často k moři? Nebo do Francie?

Ne, na pláž se podíváme jen málokdy. Vlastně jediná příležitost, kdy se nám podaří jet k moři, je pro nás na velkých táborech (o letních prázdninách). A do Francie se nedostaneme vůbec, tam nejezdíme nikdy!

Kolik skautů je v Guadeloupe?

Podle mě je u nás okolo 12 středisek pro skauty a skautky.

Takže skauting je u vás hodně populární?

Myslím, že byl hodně oblíbený hlavně dřív, teď už tolik ne.

A jak vás, skauty, vnímají ostatní lidé?

Ve společnosti mají skauti dobrou pověst a lidé je mají rádi. Když se jako skauti někde objevíme, všichni jsou na nás hrdí.

Vaše skautská organizace je nějak závislá na té francouzské?

Ano, protože jsme francouzský departement, tak jsme na Francii plně závislí, jsme součástí francouzské organizace.

U nás se musí skauti potýkat s tím problémem, že hodně mladých lidí odchází z organizace a zbývá nám potom málo vůdců. Máte také tenhle problém?

Ano, tohle je v Guadeloupe rovnež obrovský problém. U nás nejčastěji odcházejí hlavně lidé ve věku od 17 do 21 let, a tak se je snažíme udržet. Řešení tohohle problému jsme ale ještě nenašli.

Jaké další věci trápí skauty z Guadeloupe?

Jediné problémy, které podle mě musíme vyřešit, jsou: najít způsob, jak udržet v našich řadách lidi mezi 17 a 21 lety, motivovat mladé lidi, kteří už našimi členy jsou, a nakonec přimět více dětí, aby se přidaly k našemu hnutí.

Jak vypadá váš kroj?

Všichni nosíme košile, které mají barvu podle naší věkové kategorie. U dívek potom černou nebo tmavě modrou sukni nad kolena nebo kalhoty stejné barvy – ty nosí i chlapci.

Jaké máš kromě skautingu zájmy?

Skauting je vlastně můj jediný koníček. Studuji zdravotnickou školu, takže mi na nic jiného nezbývá čas.

Chtěla bys něco vzkázat českým skautům?

Jsem moc ráda, že jsem se dostala do kontaktu s někým z vaší země a doufám, že se někdy uvidíme!

My také doufáme a děkujeme za odpovědi!

Autor

Laura

20 let, studentka Právnické fakulty UK, vedoucí skautek v pražském oddíle, zajímá se o umění, literaturu, historii, cizí jazyky a opice.

Latest posts by Laura (see all)

Komentáře

  • Laura

    ..

Další čtení:

  • Skauting ve světě: BelgieSkauting ve světě: Belgie V následujících týdnech budeme mít možnost prostřednictvím článků zjistit, jak žijí skauti v cizině. Dnes nahlédneme do Belgie – jací jsou skauti ze země čokolády a čůrajícího chlapečka? Na to jsme...
  • Skauting ve světě: Velká BritánieSkauting ve světě: Velká Británie Zhruba před sto lety jsme se inspirovali ve Velké Británii, odkud jsme převzali skautské ideály, metody a poslání. I dnes bychom se mohli od Britů hodně naučit. Jak řeší britští skauti odliv členů...
  • Skauting ve světě: IzraelSkauting ve světě: Izrael Dnešní rozhovor nám umožní nahlédnout pod pokličku skautingu v Izraeli. Jak u nich funguje oddílová činnost a jaké programy mají pro rovery? Nejen o tom jsme si povídali s Dorem Posnerem pracujícím...