logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Roverground a Perplex

V pondělí 7. dubna kolem deváté hodiny ranní se nám od Jana Dočekala – Lupena dostalo pocty v podobě pozvánky na Perplex vol. III. Projekt Rovergroundu jakžto prvního pokusu o kritické médium v Junáku mu přišel natolik zajímavý, že ho napadlo, abychom se o ideu vzniku, obtíže během rozjíždění a také o reflexi po půlročním fungování podělili s přibližně stovkou diváků.
V naší redakci tak proběhl krátký emailový brífink, vyplynulo z něj, že tuto příležitost nehodláme promarnit, a vyvolili jsme jako naši zástupkyni Lauru. Má milý úsměv a rozhodně nemá provařený a všem známý obličej vyvolávající předsudky. Následovala společná redakční porada, ze které po čtyřech hodinách práce vzešla bohatá osnova toho, co chceme skautskému světu na svatého Jiří v kině Ponrepo sdělit. Celé povídání Laura poctivě asi týden pilovala, konzultovala s Matějem Šmídem, který nás dostal na starost, a doplňovala o podstatné informace, na které jsme si všichni postupně vzpomínali. O prezentaci, která za Laurou měla běžet pro dokreslení povídání, se postaral Ivo a myslím, že mohu bez větších pochybností říct, že toho večera patřila mezi ty nejlepší a nejpropracovanější.

Lupen sám později uvedl, že: “RG vnímáme svým způsobem jako jedinečný – chtěli jsme mu v rámci PX poskytnout prostor k sebereflexi. Po půl roce fungování nám vyjevil své ambice, názory, neduhy i potenciál, jimiž překresluje horizonty nejen skautských médií. RG je roveringem v praxi, je inspirací jak se chopit vlastní cesty, z osobního zájmu, z vlastní iniciativy.”

Jak si na celý večer a svých necelých osm a půl minuty slávy vzpomíná Laura sama? Čtěte dále.

Tlampa

Jak jsme se prezentovali (nebo chtěli prezentovat?) na Perplexu

Máme 8 minut a 20 sekund. Nádech, výdech, úsměv do kamery. Tak jdem na to, ať to stihnem. Rychle. Krátce. Výstižně.

Jsme Roverground. Už jen 8:14, tak rychle, rychle. Jsme skupina skautů, novinářů-amatérů. Připadalo nám, že na trhu skautských médií je díra a rozhodli jsme se ji vyplnit. Konkrétně právě Rovergroundem. Chceme inspirovat rovery a rangers, aby nebyli lhostejní ke světu a přemýšleli o něm. Nestíháme. Chceme diskutovat, porovnávat, rozšiřovat (obzory), podněcovat, povzbuzovat, kritizovat, vylepšovat, nabádat, radit, hladit, pomáhat, bavit, učit.

Děláme Roverground, protože nás to baví. A samozřejmě taky pro slávu a pro peníze. A už máme jen 6 minut a 53 sekund.

Nápad založit Roverground, ten měly Tlampa a Frů. Původně chtěly jenom přispívat do Kmene, ale tam po nich chtěli, aby psaly jako cvičený opice (u uuu a a aaa). Jenže holky nejsou jen obyčejný opice, takže vymyslely, že se budou realizovat ve svém vlastním časopise. A tak jsme rozjeli Roverground, nahlásili jsme se na ústředí a natočili první video. A pak další. A pak další.

Je ti mezi 15 a 25 lety? Tak to jsi v tom. V čem? V naší cílové skupině! Čteš právě tyto řádky? Jsi unikátní. Konkrétně jeden z více než 200 unikátních návštěvníků, které Roverground denně přitáhne. A je 50% pravděpodobnost, že jsi žena (netradičně).

Co my a ostatní skautská média? Na to každý čeká a my zrovna nestíháme! Ostatní skautská média mají tu nevýhodu, že jsou oficiální. Kvůli tomu je svazují různá očekávání, formální požadavky a absurdní množství cílů. Je těžké psát spontánní a zajímavé články, když musíte myslet na strategické a taktické cíle, navzájem je vyvažovat a u toho se ještě bavit. My jsme si to v Rovergroundu zjednodušili. Náš jediný cíl je, aby nás samotné práce bavila. Tečka.

Co my a oficiální skautské časopisy? Jsou tu jisté evidentní rozdíly, které můžeme v rámci úspory času vynechat. Ale asi se všichni shodneme, že Roverground ještě nikomu do schránky nepřišel.

Co my a ostatní skautské weby? Snažíme se být jiní, hlavně přehlední. Proto je nám záhadou, že někteří stále ještě nenašli záložku Redakce. Dvě vteřiny pro rozpačitý smích a jedeme dál.

Co bude s Rovergroundem, až nás to nebude bavit? To nevíme. Ale víme, co chceme dělat, dokud nás to baví. A po půl roce zatím činnost rozhodně nekončíme.

A jdeme do finále, poslední minuta a 18 sekund. Pro nás jako pro Roverground je těžké někoho donutit, aby nám napsal článek. Nemáme totiž takovou tu prestiž oficiálního média. Pořád hledáme externisty, kteří umějí psát. Takže jestli máte něco na srdci, a není to šelest, tak to možná zveřejníme.

Ale nejtěžší úkol pro nás je srovnat se s kritikou. Přesvědčit sebe samé, že to, co děláme, není něco strašně špatného. Některé reakce na nás totiž byly od začátku dost, řekla bych a priori, ale nechci vypadat, jako že machruju, negativní. Našli se i tací, co naše články nečetli, ale přesně věděli, že děláme něco nekalého. Do budoucna bychom chtěli, aby se orgány i členové Junáka naučili diskutovat i o citlivých tématech. A také aby uměli přijímat kritiku bez pocitu úzkosti z toho, že na ně někdo útočí. Ještě 20 sekund, co mám říkat? Tak hezký večer a kdyby něco, tak nám napište. Jestli najdete náš redakční mail.

za fotografie děkujeme:  https://www.facebook.com/perplex.skauting

Autor

Laura

20 let, studentka Právnické fakulty UK, vedoucí skautek v pražském oddíle, zajímá se o umění, literaturu, historii, cizí jazyky a opice.

Latest posts by Laura (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Jak nás vidí… neskautiJak nás vidí… neskauti Tento článek je první z minisérie „Jak nás vidí...“ a obsahuje několik odpovědí od našich přátel a známých. Neskauti odpovídají na otázku: Jak podle tebe vypadá typický skaut? Já samozřejmě vím,...
  • S Janem Pohribným nejen o land-artuS Janem Pohribným nejen o land-artu Megality, moře, les, severské země, přírodní energie, andělé… Na fotografiích Jana Pohribného najdete všechno. Tento český fotograf, umělec a pedagog se věnuje hlavně land-artu a krajině. Vztah k n...
  • Delegátem na Valném sněmu JunákaDelegátem na Valném sněmu Junáka O uplynulém víkendu proběhl XIV. Valný sněm Junáka v Litomyšli. Za účasti 476 delegátů, mnoha hostů a spousty pořadatelů se rozhodovalo o dalším směřování Junáka. Na programu projednávání bylo něko...