logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Všechny strany Síly

Když v rámci tématu „Magie“ padl návrh napsat článek o Síle, nejdříve jsem protestoval. Síla, tedy ta mystická, síla ze světa Star Wars… to přece není žádná magie. Ačkoliv je z hlediska budování fikčních světů Síla technicky jeden z nejzajímavějších systémů magie, in-universe (tedy ve svém vlastním světě, fiktivním světě Star Wars) nemá s magií pranic společného. I přes to ji ale samy postavy toho světa někdy s magií zaměňují.

Odkud se vzala?

Ale pojďme k Síle přistoupit z venku, ze světa našeho. Abychom lépe pochopili, odkud se vlastně koncept Síly vzal, musíme se podívat na to, co ovlivnilo jejího hlavního strůjce – George Lucase. George Lucas v průběhu své kariéry narazil na film 21-87 – krátký abstraktní dokumentární film kanadského autora Arthura Lipsetta. Lipsett pracoval jako animátor a střihač v National Film Board v Kanadě. Tady často nacházel nepoužité vyhozené kousky filmu zbývající po stříhání dokumentů, ty začal sbírat a stříhat z nich avantgardní koláže, mezi ně patří právě i 21-87. V tomto filmu je slyšet rozhovor Warrena McCullocha a Romana Kroitora, který říká, že v rozjímání nad přírodou a v komunikaci s ostatními tvory nalézá mnoho lidí jakousi sílu a říkají jí Bůh, nebo jakkoliv jinak dle svého kulturního zázemí.

Vraťme se ale zpět do předaleké galaxie a uvažujme opět in-universe. Ve vůbec prvním příběhu ze světa Star Wars, Epizodě IV, popisuje Obi-Wan Kenobi Sílu jako energetické pole, které obklopuje a prostupuje všechny živé bytosti v galaxii. Nicméně můžeme s klidem říct, že to je interpretace dosti zjednodušená. Ve skutečnosti proto, že v té době ještě neměl ani velký George tak dokonalou představu o Síle. My si však budeme představovat, že Obi-Wan použil takovou formulaci proto, že necelých dvacet let od vydání rozkazu 66 a následném vyhlazení řádu Jedi mělo pramálo obyvatel galaxie o Síle valné pojetí.

Faktem je, že ani mnozí filosofové uvnitř světa Star Wars nemají úplně jasno, jak Sílu uchopit. Všeobecně je chápána jako hladina vody. Bytosti, které s ní mohou lépe manipulovat, mohou lépe cákat, bytosti, které ji zase lépe vnímají, jsou citlivější na vlnky. Někteří jsou v Síle mocní, a tak vlní spoustu vody a tak dále (takový popis je velmi zjednodušený a očištěný od spousty abstrakce). To jsou pak vlastnosti, které se zdají být předurčené geneticky, úplně dědičné nebo naopak úplně náhodné. Někteří se prostě citliví na Sílu narodí. U jiných ras a kultur zase platí, že jsou na Sílu citliví úplně všichni, třeba takové Miraluky jsou humanoidi, kteří ale nemají fyzické oči, a skrze Sílu “vidí”. Pro všechny ale platí, že i s vrozenou afinitou k Síle je potřeba dlouhý a náročný trénink k jejímu alespoň částečnému pochopení.

Co to vlastně je?

Síla je však tak obrovsky neuchopitelná, že k ní samozřejmě každý přistupuje trochu jinak. Řádu Jedi v období epizod I, II a III (a vlastně i většině diváků) bude nejblíže bipolární pojetí temné a světlé strany Síly, které ne náhodou připomíná princip jing a jang. Toto pojetí by se dalo považovat i za jedno z nejstarších se svým původem 36 453 let před bitvou o Yavin na planetě Tython. Tady udržoval řád Je’daii rovnováhu mezi světlou a temnou stranou tak, jako byly v rovnováze dva měsíce Tythonu, světlý Ashla a tmavý Bogan. Přeskočme na poslední stránku, rovnováha nevydržela věčně a objevily se dvě frakce, každá se svým oblíbeným měsícem a především filosofií, kterou považovala za nadřazenou a správnou. Netrvalo dlouho a strhla se válka mezi oběma frakcemi. Rovnováha byla nadobro rozbita a vítězní zastánci světlé strany vytvořili řád Jedi.

Tento bipolární pohled ale není jediný. Někteří chápali Sílu jako celek, který nemá strany, a temnou stranu jako cosi, co vychází pouze z nitra jejích uživatelů, nikoliv z podstaty Síly jako takové. Jiné pohledy viděly dva aspekty Síly. Jako živoucí proud spojující všechno živé, budoucnost tedy jako vrtkavou a nedůležitou, zatímco instinkty a život v okamžiku jako cestu k vyrovnanosti. Nebo jako kosmickou energii, spojující a objímající vše, včetně minulého a budoucího. Pro čarodějky z planety Dathomir byla Síla magií, pro jiné fyzickou nutností k životu. Ačkoliv Síla obecně není chápána jako jakési božstvo, někteří jí přisuzují téměř antropomorfické vlastnosti jako vlastní vůli. Mezi takové by se dal počítat i Anakin Skywalker, který sám vznikl, když se Síla, potažmo midichloriany, vzbouřily proti temnému rituálu a vytvořily nový život – Anakina. Darth Traya zase věřila, že Síla slouží nějaké proradné entitě, a podkládala své tvrzení tím, kolik válek se kvůli Síle vedlo.

A k čemu nakonec všechno to?

Různých rozličných pojetí je nesčetné množství a filosofických detailů či poučných příběhů tolik, že by to vydalo na sto takovýchto článků. Nutno si uvědomit pouze, že všechna tato pojetí jsou jen různými prvky toho samého, různými kamínky jedné mozaiky. Síla není jen věcí jejích uživatelů, těch, kteří s ní dovedou nakládat, ale věcí všech živých a do jisté míry i neživých entit, od kamenů po hvězdy.

Vynořme se teď zase zpět z předaleké galaxie. Co z našeho světa snad může Síla připomínat a zda v tom leží nějaké poučení, nechám na čtenáři. Konkrétně nám skautům by koncept duchovna, které vlastně není tak docela náboženské, mohl být docela blízký a když přimhouříme oči, mohly by nám k pochopení toho úžasně abstraktního pojmu Nejvyšší Pravdy a Lásky dopomoci i ty desítky autorů, kteří ne nepodobný koncept jemně vetkávají do jednoho z nejkrásnějších fikčních světů už 37 let. Nebo možná ta prapůvodní Kroitorova odpověď na McCullochovo tvrzení, že lidé jsou jen velmi důmyslné stroje.

A to nemluvím o tom, jak skvělou červenou nit mohou Star Wars poskytnout pro rozličné hry, morální sdělení přichází v balení.

Zajímá-li Vás avantgardní dokument 21-87, můžete se na něj podívat na YouTube. Nebo případně pouze na odkazovanou část.

FOTO: Lucasfilm ltd.

Autor

Ivo

Rádoby youtuber, věčný student a videografický nadšenec. Žije britskou a americkou populární kulturou, seriály, filmy, komiksy a novými technologiemi a médii.

Latest posts by Ivo (see all)

Komentáře

Další čtení:

  • Ondra Mikula alias Aid KidOndra Mikula alias Aid Kid Asi před pěti lety jsem si na Facebook napsala něco jako: „Chi chi chi… Jdu třídit 90 GB hudby, Ondra Mikula je prostě boží!“. Před těmi léty to sice ještě nebyla Ondrova vlastní autorská hudba, al...
  • Jak jsme to s „Jackem“ rozjeliJak jsme to s „Jackem“ rozjeli Tvůrci nového žánru, spisovatelé pro děti i dospělé, dva kamarádi. Snad každé druhé středisko mělo někdy celoroční hru na téma Hobit nebo Letopisy Narnie. Já to vím naprosto přesně, my měly Narnii ...
  • Filmový festival Jeden světFilmový festival Jeden svět Junák má krom mnohých jiných cílů také vychovávat k určitým hodnotám, a to třeba i skrze organizace, které jsou pravděpodobně v dané oblasti více kované. Člověk v tísni je organizací zaměřující se...