logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Svět knihy 2014 otevírá brány

Tradiční Mekka všech knihomolů, veletrh Svět knihy, otevře ve čtvrtek 15. května své brány a při pohledu na slevy téměř všech přítomných nakladatelství vaše peněženky jistě zapláčou. I když letos stánek RoverGroundu přítomen ještě nebude a nejen nákupem živ je čtenář, návštěva veletrhu bude jistě stát za to. Svět knihy skýtá možnost potkat se s oblíbeným autorem či autorkou a navíc je letos jedním z témat fantasy a sci-fi. Malý průřez bohatým programem vám snad usnadní výběr a naladí vás do kouzelné čtenářské nálady.

Čtvrtek 15. května

Čtvrtek býval dnem pro odbornou veřejnost. To už ale nyní neplatí a pokud snesete pohled na knihovnice chtivě nakupující hromady knih, neotálejte s návštěvou. Tento den je na veletrhu nejméně návštěvníků, stánky nakladatelů jsou plné a vy máte klid si všechno pořádně prohlédnout.
Kromě obvyklých zahajovacích ceremoniálů a přivítání hlavního zahraničního hosta (letos jím je Maďarsko) stojí za návštěvu Literární sál v pravém křídle11:00. Bude v něm probíhat beseda s Isifou na téma Kde brát fotky a nekrást. Isifa slibuje, že vám nabídne atraktivní legální alternativu za rozumnou cenu. Tak uvidíme.

Pátek 16. května

Velmi výživný den, co se týče programu, a ještě stihnete odjet na výpravu.

10:00–10:50 – LITERATURA ONLINE – Pravé křídlo
Představení webu o češtině – aneb setkání GramarNazi
Nový internetový portál o češtině  je určen široké veřejnosti. Vznikal více než 15 let a obsahuje tři rozsáhlá a zcela aktuální lexikografická díla: výkladový slovník češtiny, slovník synonym a antonym a pravidla pravopisu. Takže si na vás už nikdo nepřijde (a šéfredaktorka vám nebude opravovat texty).

14.00–14.50 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Jak se dělá kniha – knihu nestačí jen napsat
Zajímá vás, jak vzniká kniha? Co všechno stojí mezi prvotní myšlenkou a svazkem, který si kupujete v oblíbeném knihkupectví? Rozumy budou předávat: literární agentka, nakladatelé knih papírových, elektronických i zvukových. A rovněž vydavatelka časopisu.

Máte deset minut na to dopsat své romány a ve stejném sále se inspirovat knižním sci-fi seriálem:

15.00–15.50 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Kladivo na čaroděje
„Praha je magické město a ta magie vás může zabít. V tom lepším případě.“ Fenomenální knižní seriál představí jeho tvůrce Jiří Pavlovský a další zúčastnění autoři, v čele s novicem Jakubem Maříkem, jehož epizoda Drsné sny se bude také křtít.
To by pro pátek stačilo až dost. V sobotu toho na vás čeká totiž nemálo a vyplatí se nezaspat, pokud netrčíte na výpravě s bandou dětí. Na sobotu je také vhodné přibalit si s sebou nějaké to klonovadlo, neb abyste všechno stihli, musíte být na více místech najednou.

Sobota 17. května

10.00–10.50 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Vampyrismus v kulturních dějinách Evropy – trocha třpytek po ránu
Věhlasný italský antropolog Giuseppe Maiello zpracoval v knize Vampyrismus a Magia Posthuma jedno z nejlákavějších témat současnosti: upíry. Sám autor povypráví nejen o nich, nýbrž také pokřtí nové „upírské“ romány L. K. Hamiltonové.

11.00–11.30 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Akce vítězí (a to je dobře!) – malinko brutální akce před obědem
Prvnímu se přezdívá „matador české akční sci-fi“. Druhému „nejtajemnější autor současné tuzemské fantastiky“. Burleskní křest knih Děti plástve Josefa Pecinovského a Perunova krev Františka Kotlety řízený kmotrem Jiřím W. Procházkou! A mezi nakladateli a ozbrojenými složkami státu se proslýchá, že dorazí i jeden bruntálský řezník.

11.30–11.50 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Český komiks se rozjíždí
Berou vás komiksy? A nespokojíte se se Čtyřlístkem? Se jménem Františka Kotlety je spojován i dosud tajný projekt „Český komiks“. Jste zvědavi, oč jde? Nebo doufáte, že mezi návštěvníky sálu odhalíte literárního řezníka lstivě maskovaného slunečními brýlemi a rybářskou hučkou? Stát se může cokoliv.

12.00–12.50 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Jak prožít knihu na plný pecky
Trocha odpočinku nezaškodí. Seznamte se s unikátním audio-projektem Jiřího W. Procházky a Jiřího Volfa a pobesedujte se současnou špičkou žánru: J. Červenákem, P. Hetešou, M. T. Majar, D. Mičanovou, J. Mosteckým, P. Neomillnerovou, J. Pavlovským a V. Šlechtou.

12.00–13.00 stánek P 208 – Pravé křídlo
Tajemství pěti světadílů – křest knihy Ondřeje Neffa
Co by to bylo za knižní veletrh bez pořádné podepisovačky nejznámějšího spisovatele sci-fi. Oblíbený Ondřej Neff, který je také známý svým převyprávěním příběhů Julese Vernea, pokřtí svou novou knihu Tajemství pěti světadílů. S autorem můžete besedovat o jeho díle nebo si nechat podepsat svou vlastní zakoupenou knihu. Tady přichází na řadu telepat, klonování nebo dělení se.

15.00–16.20 VELK Ý SÁL – Střední hala
Předávání Cen Akademie science fiction, fantasy a hororu
A největší sláva nakonec. Devatenáctý ročník Ceny Akademie science fiction, fantasy a hororu zhodnotí díla československých i zahraničních autorů, vybere nejzdařilejší překlad, nejlepší ilustraci či obálku a zvolí Knihu roku 2013. Ceny předají významné osobnosti těchto žánrů.

Neděle 18. května

10.00–16.00 Sál Fantastiky – Pravé křídlo
Den klubu Sci-Fi/F/H XB-1 fans
Tam, kde jste prožili téměř celé sobotní dopoledne, se uskuteční první klubový minicon – den plný osobností žánru. Pořadatelé tají, co se dá, a ani v zákulisí se toho zatím mnoho neví.

12.00–12.50 VELK Ý SÁL – Střední hala
Válka s mloky v pražské zoo
Největší žijící obojživelníky světa a současně i předlohu Čapkovy Války s mloky – velemloky čínské – bude možné spatřit už zanedlouho v pražské zoo. Karel Čapek se tak konečně dočká pravé pocty – Válku s mloky bude možné v pavilonu doslova prožít! O fascinujících živočiších, jejich chovu, ale i o myšlence postavit pro ně speciální pavilon provázaný s dílem českého klasika pohovoří kurátor chovu plazů Zoo Praha Petr Velenský.

 

Více o programu se dozvíte zde a můžete směle začít plánovat. A protože Svět knihy je moderní veletrh, je pro vás připravena i mobilní aplikace, takže můžete mít program při ruce a šetříte papír na tisk kvalitních knih.

 

Foto: Petr Ráček – Rak

Autor

Rak

Působí jako zástupce vedoucího 5. střediska Modřany a podílí se na vedení světlušek v 75. oddílu Derwen. Pracuje v salesiánském nakladatelství Portál a je zakládajícím členem Lachta-teamu.

Latest posts by Rak (see all)

Komentáře

  • Tlampa

Další čtení:

  • Pod maskou a kápíPod maskou a kápí Představte si, že vstanete, uvaříte si kávu a při jejím pití už začnete míchat silikonovou barvu. Když dosnídáte, obléknete se, veškerou odhalenou kůži zabarvíte silikonovou barvou, nasadíte své le...
  • Olbram Zoubek Last MinuteOlbram Zoubek Last Minute Nikdy dřív jsem nenavštívila žádnou výstavu soch, jméno Olbram Zoubek jsem znala jen z pomníku obětem komunismu na úpatí Petřína v Praze a plakátů zvoucích na jeho výstavu. Přesto (nebo právě proto...
  • Kultura masekKultura masek Stojíme-li před úkolem definovat, co je to maska a jaký je její význam, není náš úkol o nic jednodušší, než kdybychom se pokoušeli definovat pojem kultury. Na první pohled nás ale zarazí skutečnost...