logo

Editorial

Abrakadabra! Amen! Dvě strany téže mince. Přesto kdekdo cítí rozdíl. Odkud pramení? Nezdálo by se sborové „Amen!“ cizinci stejně podivné jako rituální tance Maorů? Kouzla jsou výbuchy světel, metamorfózy, lektvary. Jsou i v „obyčejném“ světě a o nic méně čarovná. Kouzlo může mít osobnost, místo i jedinečný okamžik. Mile nás překvapí kouzlo nechtěného a nezapomeňme na lásku, jejímž časem máj je. Hledejte kouzla na každém kroku a taky tady u nás. Nový měsíc a s ním téma magie — nechte se okouzlit.

Jak na táborový jídelníček?

Blíží se prázdniny a tedy i čas táborů. Střediska a oddíly pilně vymýšlejí táborové hry, zařizují různá povolení a řeší mnoho jiných organizačních věcí. Nedílnou součástí těchto příprav jsou i úkoly spojené se stravováním. V tomto článku bych ráda zmínila několik rad a podělila se s Vámi o pár vlastních zkušeností se sestavováním táborových jídelníčků.

Velmi podstatné je uvědomit si vlastní možnosti. Budeme mít na táboře elektřinu? Kde se bude vařit? Na kamnech, nebo na plynovém sporáku? Budeme mít možnost uložit potraviny do chladničky? Bude nám vařit kuchař, nebo si oddíly budou vařit samy? Zúčastní se tábora osoby se specifickými potřebami na úpravu jídelníčku (vegetariáni, alergici, diabetici…)? Ve věcech těchto otázek je nutné mít jasno, dříve než přejdeme k vlastnímu řešení jídelníčku.

Není praktické mít sestavený jídelníček na celou dobu tábora předem. Ve většině případů se jím nakonec stejně řídit nebudete, protože bude potřeba upravovat ho podle množství a druhu potravin na skladě, výprav a dalších aspektů. Proto je daleko vhodnější připravit si před odjezdem na tábor jídelníček jen na několik nejbližších dní a vzít si s sebou kuchařku, nebo si sepsat další použitelná jídla do sešitu. Těch by mělo být podstatně více, než budete skutečně potřebovat, protože ne vždy se vám budou všechna hodit a vyhnete se tím nutnosti některá jídla opakovat.

Jak by měl denní jídelníček vlastně vypadat? Měl by obsahovat pět denních jídel, tedy: snídaně, přesnídávka, oběd, svačina, večeře. Jedno teplé jídlo za den je naprosto dostačující, i když nám se osvědčilo zařazovat polévku na dopolední svačinu, protože mají-li ji děti společně s hlavním jídlem, většinou už poté celou porci nesnědí. V každém dni by měla být obsažena zelenina, ovoce, maso a mléčný výrobek. Velmi důležité je mít ve stravě dostatek bílkovin, ale také sacharidů, které dodávají tělu energii. Jídelníček by měl být dostatečně pestrý, snažte se střídat různé úpravy, přílohy i potraviny. Pokud máte k obědu bramborovou polévku, není vhodné daný den brambory už zařazovat. Není vhodné, aby k večeři byla těžká jídla, jako je na příklad čočka.

Krom jídla jsou další důležitou složkou denního příjmu tekutiny. Pitný režim u dětí ve věku 7-10 let by měl být přibližně 1,8 l/den. Stejně jako u jídla i v tomto případě by se měly druhy nápojů střídat. Není problém udělat dětem šťávu, přece jen je u dětí sladká chuť oblíbenější. Měly by mít však možnost výběru, proto by vedle várnice šťávy měla být i jedna s čajem, ale doporučuji i ten osladit. Především v době veder je podstatnější pitný režim, než nějaké vhodnost či nevhodnost cukrů. Je však velmi důležité sledovat, co kupujete: šťávy pro děti by neměly obsahovat umělá barviva a sladidla (nejčastěji sacharin a aspartam), takže sečteno a podtrženo, vždy čtěte informace o složení, čím méně chemie do sebe dostaneme, tím lépe. Nápoje s obsahem kofeinu pro děti nejsou vhodné vůbec, i když v případě Coca Coly by se asi ve výjimečných případech a v omezeném množství výjimka udělit dala. Ne, že bych doporučovala tento nápoj dětem, ale jsou případy, kdy pravá Coca Cola užitečná je. Pokud dítě zvrací a neudrží v sobě ani hořký čaj, tak vychlazená cola podávaná po lžičkách ve většině případů stav zlepší.

Smyslem skautských táborů není děti přeučovat ve stravovacích návycích, jen jim ukázat cestu. Jídelníček by proto měl odpovídat základním pravidlům zdravé výživy, ale na druhou stranu není důvod nezařadit do něj třeba právě smažený sýr, nebo jiné jídlo, které mají děti rády. Z toho tedy vyplývá, že výběr potravin je vlastně neomezený. Není problém dát k svačině sušenku, když k ní přidáme třeba půlku jablka. Klidně můžeme uvařit knedlík, zelí a vepřové, když vybereme libové maso. Děti (a nejen ony) mají značný fyzický výdej, a proto je důležité, aby jedly. Kompromis mezi zdravou a atraktivní stravou je určitě možný.

Další často diskutované téma na táborech je „zmlsanost“ dětí. Někdo nejí to, jiný něco jiného. Sice jsem výše zmiňovala, že je důležité, aby děti jedly, ale táborová kuchyně zase není restaurace a není ani v jejích možnostech vařit čtyři jídla ke spokojenosti všech. U nás se tento problém vyřešil tím, že ráno byl vyvěšen denní jídelníček a děti si do snídaně mohly říct, že něco nejedí, v tom případě se jim udělalo něco jiného. Třeba na příklad nejedli-li huby, udělala se jim omáčka bez hub, nebo místo rybí pomazánky dostaly chléb se sýrem. Pokud však dítě přišlo s reklamací jídla později, mělo smůlu a dostalo to co ostatní. Občas se stane, že dítě dostane hlad, i když už je po jídle, a další jídlo je ještě daleko. Pokud víme, že není důvod ten, že dítě nejedlo předložené jídlo, jistě není pro kuchyň problém namazat krajíc chleba. Ale pokud je důvod opačný, tak bych dítě nechala o hladu, pro příště si pak rozmyslí, jestli bude, či nebude jíst.

Jak už jsem se zmínila výše, je potřeba vzít v potaz členy, kteří mají nějaká výživová omezení. Pokud jde o alergie na různé potraviny, ty se z jídelníčku prostě vyloučí. Je ale vhodné zaměnit je nějakou jinou alternativou. Rajče vyměnit za okurku a podobně. Občas se objevuje alergie na mléčnou bílkovinu laktózu. Potřeba bílkovin je důležitá, a proto je potřeba vybrat jinou bílkovinou potravinu, která je použitelná (maso, vejce). V případě vegetariánů je úprava jídelníčku prakticky opačná oproti omezení mléčné bílkoviny. Není možné jen vyjmout z jídla maso, protože tím by opět chyběly potřebné bílkoviny. Co se této kapitoly týče, je velmi důležitá spolupráce s rodinou, předem je potřeba mít detailní informace, abyste věděli, na co se připravit.

Pevně doufám, že přečtení tohoto článku pro vás bude přínosem. Není potřeba koukat na skládání táborového jídelníčku jako na zdolávání vysoké hory, ale na druhou stranu i tato činnost potřebuje přípravu a zamyšlení. No a co napsat na konec, snad jen: Dobrou chuť!

Autor

Marča

Pracuji jako nutriční terapeutka v nemocnici, ve volném čase ráda čtu, vařím a myslím si, že mi to celkem i jde, tedy doma si zatím nestěžují.

Latest posts by Marča (see all)

Komentáře

  • Petr

    To je přeci úplný nesmysl. Jezdím na tábory 40 let, z toho 30 let jako hlavní vedoucí a kuchař. Jsem kuchař amatér, neživím se tím. Ale nikdy by mne nenapadlo, dát dětem dopoledne teplou polévku, když jsou v plném herním zápřahu. Nikdy by mne nanapadlo jet na tábor bez připraveného jídelníčku. Mám ho připravený dlouho před táborem i s potřebnými ingrediencemi a jen výjimečně ho upravuji na táboře, maximálně tak když se změní termín celodenní výpravy. Vařím bez elektřiny, pouze na polní kuchyni a polních kamnech, přičemž vaříme pro 110 lidí. Teplý oběd je samozřejmostí a teplá večeře v našem případě také. A věta děti a houby???? Dětem se houby na táboře nesmí podávat, a pokud se týká jídelníčku, musí být připravený tak, aby ho kontrola z hygieny mohla dostat v kopii klidně hned druhý den po příjezdu na tábor. No, naštěstí nejezdím na tábory skautské, ale zcela normální, původně pionýrské, dnes jen pod vlastním IČO.

Další čtení:

  • Guerrilla gardening – zahradník partyzánemGuerrilla gardening – zahradník partyzánem Jaro je v plném proudu, a tak jsme se rozhodli zkusit s našimi rovery tradiční jarní aktivitu – sázení. Pojali jsme ji ale poněkud netradičním způsobem. Guerrilla gardening (GG) neboli Partyzánské ...
  • Na cestuNa cestu The very basic core of a man's living spirit is his passion for adventure. The joy of life comes from our encounters with new experiences, and hence there is no greater joy than to have an endlessl...
  • Výšlap na Ivančenu aneb sama mezi skautyVýšlap na Ivančenu aneb sama mezi skauty Můj přítel mi na naší první schůzce sdělil, že je skaut. Zděsila jsem se. Žádného skauta jsem do té doby neznala, jako ne-skaut jsem pouze věděla, že si dávají přezdívky, že vážou nějaké uzly a že ...